1914–2002
Neopomenutelná osobnost uměleckého světa druhé poloviny 20. století. Básník, překladatel, výtvarník a mecenáš.
Kolářovo hravé a rozmanité dílo, stojící na pomezí obrazu a poezie, se těší velké oblibě, jak v domácím českém, tak i zahraničním prostředí.
Jiří Kolář na uměleckém poli působil až do začátku 60. let především jako literát. V roce 1952 byl kvůli přátelství s představiteli české avantgardy a také kvůli ztvárnění komunistického režimu ve sbírce „Prométheova játra“ zadržen a po devítiměsíční vazbě odsouzen k jednomu roku vězení. V průběhu 60. let tvořil Kolář především jako výtvarník. Nosným médiem se mu stala technika koláže, do níž zapojil i svou hravost a experimentální přístup z předchozí literární etapy. Ve výtvarném zpracování nalezl to, co mu poezie dát nemohla. Jazyk chápal jako omezený a nedokonalý způsob vyjádření, který ale může obohatit výtvarnou tvorbou. Začal tak experimentovat s různými metodami koláží, které se staly jeho hlavní doménou. Ve výtvarném světě Kolář zanechal desítky rozmanitých technik – od roláže, proláže po muchláž či antikoláž. Při jejich tvorbě vycházel především z dadaistických představ a principů a z konstruktivní tvorby moderního umění 20. století.
Po podepsání Charty 77 byl Jiří Kolář nucen emigrovat. Nicméně roku 1999 se do Čech vrátil. Tři roky na to, roku 2002 v Praze zemřel.
316
144 %
55 666 Kč
4 166 Kč
450 000 Kč
kolážovaný objekt, dřevo
v 87 ✕ š 20 ✕ h 18 cm
Signatura: zespodu J. Kolář 1966, ze strany monogram JK 66
Vyvolávací cena: | 80 000 Kč |
kolem 1960
koláž, kresba tuší, karton
v 98 ✕ š 70 cm
Signatura: na rubu Jiří Kolář
Vyvolávací cena: | 120 000 Kč |
muchláž
v 26,7 ✕ š 24,4 cm
Signatura: PD Jiří Kolář 79
Vyvolávací cena: | 15 000 Kč |
koláž
22 x 85 cm (výřez)
Signatura: sign. nezjištěna
Vyvolávací cena: | 35 000 Kč |
1984
koláž, roláž, dřevěná deska
65 x 50 cm
Signatura: sign. na rubu J. Kolář 84
Vyvolávací cena: | 100 000 Kč |
1991
koláž, karton
29,5 x 21 cm
Signatura: sign. PD JK 91, na rubu Jiří Kolář 93
Vyvolávací cena: | 18 000 Kč |
1984
koláž, deska, plexibox
100 x 70 cm
Signatura: sign. na rubu Jiří Kolář 84
Vyvolávací cena: | 290 000 Kč |
1976
roláž
12,5 x 28 cm
Signatura: sign. PD JK 76, na rubu J. K. 99
Vyvolávací cena: | 30 000 Kč |
1981
chiasmáž, dřevo, lepenka, papír
55 x 40 cm
Signatura: sign. PD J K 80, na rubu Jiří Kolář 81 P.
Vyvolávací cena: | 80 000 Kč |
1980
chiasmáž, koláž, lepenka
73 x 52 cm
Signatura: sign. PD monogram J.K. 80, J.Kolář 80 B. na rubu
Vyvolávací cena: | 110 000 Kč |
1976
koláž, proláž, chiasmáž
30 x 21 cm
Signatura: PD monogram JK 76
Vyvolávací cena: | 35 000 Kč |
1985
koláž
40 x 30 cm
Signatura: na rubu J. Kolář 85
Vyvolávací cena: | 41 000 Kč |
60. léta 20. s
koláž
28 x 57 cm (výřez)
Signatura: nezjištěna
Vyvolávací cena: | 95 000 Kč |
1970
chiasmáž, karton
97 x 68,5 cm
Signatura: sign. PD monogram JK 70
Vyvolávací cena: | 200 000 Kč |
1964
kolážovaný objekt 50/125
výška 19,5 cm
Signatura: sign. vespodu tácku J. Kolář 64
Vyvolávací cena: | 120 000 Kč |
Načítám aktuální verzi stránky.