1914–2002
Neopomenutelná osobnost uměleckého světa druhé poloviny 20. století. Básník, překladatel, výtvarník a mecenáš.
Jiří Kolář na uměleckém poli působil až do začátku 60. let především jako literát. V roce 1952 byl kvůli přátelství s představiteli české avantgardy a také kvůli ztvárnění komunistického režimu ve sbírce „Prométheova játra“ zadržen a po devítiměsíční vazbě odsouzen k jednomu roku vězení. V průběhu 60. let tvořil Kolář především jako výtvarník. Nosným médiem se mu stala technika koláže, do níž zapojil i svou hravost a experimentální přístup z předchozí literární etapy. Ve výtvarném zpracování nalezl to, co mu poezie dát nemohla. Jazyk chápal jako omezený a nedokonalý způsob vyjádření, který ale může obohatit výtvarnou tvorbou. Začal tak experimentovat s různými metodami koláží, které se staly jeho hlavní doménou. Ve výtvarném světě Kolář zanechal desítky rozmanitých technik – od roláže, proláže po muchláž či antikoláž. Při jejich tvorbě vycházel především z dadaistických představ a principů a z konstruktivní tvorby moderního umění 20. století.
316
144 %
55 666 Kč
4 166 Kč
450 000 Kč
roláž
12,5 x 28 cm
Signatura: sign. PD JK 76, na rubu J. K. 99
Vyvolávací cena: | 30 000 Kč |
chiasmáž, dřevo, lepenka, papír
55 x 40 cm
Signatura: sign. PD J K 80, na rubu Jiří Kolář 81 P.
Vyvolávací cena: | 80 000 Kč |
chiasmáž, koláž, lepenka
73 x 52 cm
Signatura: sign. PD monogram J.K. 80, J.Kolář 80 B. na rubu
Vyvolávací cena: | 110 000 Kč |
60. léta 20. s
koláž
28 x 57 cm (výřez)
Vyvolávací cena: | 95 000 Kč |
koláž
40 x 30 cm
Signatura: na rubu J. Kolář 85
Vyvolávací cena: | 41 000 Kč |
koláž, proláž, chiasmáž
30 x 21 cm
Signatura: PD monogram JK 76
Vyvolávací cena: | 35 000 Kč |