1914–2002
Neopomenutelná osobnost uměleckého světa druhé poloviny 20. století. Básník, překladatel, výtvarník a mecenáš.
Jiří Kolář na uměleckém poli působil až do začátku 60. let především jako literát. V roce 1952 byl kvůli přátelství s představiteli české avantgardy a také kvůli ztvárnění komunistického režimu ve sbírce „Prométheova játra“ zadržen a po devítiměsíční vazbě odsouzen k jednomu roku vězení. V průběhu 60. let tvořil Kolář především jako výtvarník. Nosným médiem se mu stala technika koláže, do níž zapojil i svou hravost a experimentální přístup z předchozí literární etapy. Ve výtvarném zpracování nalezl to, co mu poezie dát nemohla. Jazyk chápal jako omezený a nedokonalý způsob vyjádření, který ale může obohatit výtvarnou tvorbou. Začal tak experimentovat s různými metodami koláží, které se staly jeho hlavní doménou. Ve výtvarném světě Kolář zanechal desítky rozmanitých technik – od roláže, proláže po muchláž či antikoláž. Při jejich tvorbě vycházel především z dadaistických představ a principů a z konstruktivní tvorby moderního umění 20. století.
316
144 %
55 666 Kč
4 166 Kč
450 000 Kč
17 x různá technika, grafické listy, tisky, text č. 26
v 29 ✕ š 21 cm
Signatura: 16 x různě
v 97 ✕ š 69 cm
Signatura: na rubu na štítku Jiří Kolář 70
3 x koláž, lepenka
3 ks 30 x 20,5 cm
Signatura: 3 x na rubu Jiří Kolář 92 P.
3 x koláž, lepenka
3 ks 30 x 20,5 cm
koláž, pohlednice
v 15 ✕ š 10,5 cm
Signatura: na rubu Jiří Kolář 92 P.
barevná serigrafie
v 79 ✕ š 67 cm
Signatura: neznačeno
v 97 ✕ š 69 cm
koláž, reliéf, asambláž, dřevěná deska
v 68 ✕ š 88,5 ✕ h 11 cm
Signatura: na rubu Jiří Koláž 89
12 x ofset 13/450
14,5 x 10,5 / 24,5 x 14,5 cm
Signatura: 1 x Jiří Kolář 91. na listu s popisem
barevná serigrafie
v 79 ✕ š 67 cm
Signatura: neznačeno
koláž 6/100
v 24 ✕ š 25,5 cm
Signatura: Jiří Kolář 69 na rubu na štítku
proláž
v 24,5 ✕ š 17 cm