1914–2002
Neopomenutelná osobnost uměleckého světa druhé poloviny 20. století. Básník, překladatel, výtvarník a mecenáš.
Kolářovo hravé a rozmanité dílo, stojící na pomezí obrazu a poezie, se těší velké oblibě, jak v domácím českém, tak i zahraničním prostředí.
Jiří Kolář na uměleckém poli působil až do začátku 60. let především jako literát. V roce 1952 byl kvůli přátelství s představiteli české avantgardy a také kvůli ztvárnění komunistického režimu ve sbírce „Prométheova játra“ zadržen a po devítiměsíční vazbě odsouzen k jednomu roku vězení. V průběhu 60. let tvořil Kolář především jako výtvarník. Nosným médiem se mu stala technika koláže, do níž zapojil i svou hravost a experimentální přístup z předchozí literární etapy. Ve výtvarném zpracování nalezl to, co mu poezie dát nemohla. Jazyk chápal jako omezený a nedokonalý způsob vyjádření, který ale může obohatit výtvarnou tvorbou. Začal tak experimentovat s různými metodami koláží, které se staly jeho hlavní doménou. Ve výtvarném světě Kolář zanechal desítky rozmanitých technik – od roláže, proláže po muchláž či antikoláž. Při jejich tvorbě vycházel především z dadaistických představ a principů a z konstruktivní tvorby moderního umění 20. století.
Po podepsání Charty 77 byl Jiří Kolář nucen emigrovat. Nicméně roku 1999 se do Čech vrátil. Tři roky na to, roku 2002 v Praze zemřel.
316
144 %
55 666 Kč
4 166 Kč
450 000 Kč
kolážovaný objekt, dřevo
v 87 ✕ š 20 ✕ h 18 cm
Signatura: zespodu J. Kolář 1966, ze strany monogram JK 66
Vyvolávací cena: | 80 000 Kč |
kolem 1960
koláž, kresba tuší, karton
v 98 ✕ š 70 cm
Signatura: na rubu Jiří Kolář
Vyvolávací cena: | 120 000 Kč |
muchláž
v 26,7 ✕ š 24,4 cm
Signatura: PD Jiří Kolář 79
Vyvolávací cena: | 15 000 Kč |
1974
kolážovaný objekt, dřevěná deska
175 x 103 cm
Signatura: sign. z obou stran J. Kolář 74
Vyvolávací cena: | 420 000 Kč |
koláž, karton
41 x 32 cm
Signatura: sign. nezjištěna
Vyvolávací cena: | 35 000 Kč |
1965
koláž
31 x 35,5 cm (výřez)
Signatura: sign. na rubu Jiří Kolář 65
Vyvolávací cena: | 55 000 Kč |
1972
koláž, karton, lepenka
26,5 x 42,5 cm
Signatura: sign. PD JK, na rubu Jiří Kolář 72
Vyvolávací cena: | 38 000 Kč |
60. léta 20. s
asambláž, koláž, deska
95 x 46,5 cm
Signatura: sign. na rubu Jiří Kolář
Vyvolávací cena: | 150 000 Kč |
1988
prostříhávaný papír, koláž, karton
29,5 x 23 cm
Signatura: sign. na rubu Jiří Kolář 88
Vyvolávací cena: | 23 000 Kč |
1972
kolážovaný objekt
v. 14 cm
Signatura: sign. zespodu J Kolář 72
Vyvolávací cena: | 60 000 Kč |
1984
koláž, deska, plexibox
100 x 70 cm
Signatura: sign. na rubu Jiří Kolář 84
Vyvolávací cena: | 250 000 Kč |
1969 / 1996
kolážovaný objekt, konvolut 2 kusů
v. 91 cm
Signatura: sign. zespodu 2/10 JK 69, zespodu JK 96
Vyvolávací cena: | 290 000 Kč |
1960
koláž
33 x 44 cm
Signatura: sign. PD J K 60, na rubu Jíří Kolář 60
Vyvolávací cena: | 40 000 Kč |
1993
koláž
40 x 30 cm
Signatura: sign. na rubu Jiří Kolář 93
Vyvolávací cena: | 25 000 Kč |
1961
koláž
33 x 45 cm
Signatura: sign. PD J K 61
Vyvolávací cena: | 40 000 Kč |
Načítám aktuální verzi stránky.