1914–2002
Neopomenutelná osobnost uměleckého světa druhé poloviny 20. století. Básník, překladatel, výtvarník a mecenáš.
Jiří Kolář na uměleckém poli působil až do začátku 60. let především jako literát. V roce 1952 byl kvůli přátelství s představiteli české avantgardy a také kvůli ztvárnění komunistického režimu ve sbírce „Prométheova játra“ zadržen a po devítiměsíční vazbě odsouzen k jednomu roku vězení. V průběhu 60. let tvořil Kolář především jako výtvarník. Nosným médiem se mu stala technika koláže, do níž zapojil i svou hravost a experimentální přístup z předchozí literární etapy. Ve výtvarném zpracování nalezl to, co mu poezie dát nemohla. Jazyk chápal jako omezený a nedokonalý způsob vyjádření, který ale může obohatit výtvarnou tvorbou. Začal tak experimentovat s různými metodami koláží, které se staly jeho hlavní doménou. Ve výtvarném světě Kolář zanechal desítky rozmanitých technik – od roláže, proláže po muchláž či antikoláž. Při jejich tvorbě vycházel především z dadaistických představ a principů a z konstruktivní tvorby moderního umění 20. století.
316
144 %
55 666 Kč
4 166 Kč
450 000 Kč
4 x koláž
19 x 12 cm (4x)
Signatura: sign. PD JK 71
Vyvolávací cena: | 19 000 Kč |
vertikální roláž
22,5 x 44,7 cm
Signatura: sign. PD JK 69
Vyvolávací cena: | 38 000 Kč |
prostorová koláž
30 x 23 cm
Signatura: sign. na rubu J. Kolář 68
Vyvolávací cena: | 68 000 Kč |
horizontální roláž
85 x 23 cm
Signatura: sign. PD JK 63
Vyvolávací cena: | 65 000 Kč |
bibliofilie, výtisk č. 117/150
29 x 20 cm
Signatura: sign. na titulní straně Jiří Kolář 91
Vyvolávací cena: | 3 000 Kč |
koláž, papír
50 x 42 cm
Signatura: sign. PD monogram JK 92
Vyvolávací cena: | 7 000 Kč |
60. léta 20. s
koláž, roláž
49 x 40 cm
Signatura: sign. LD JK
Vyvolávací cena: | 95 000 Kč |