1914–2002
Neopomenutelná osobnost uměleckého světa druhé poloviny 20. století. Básník, překladatel, výtvarník a mecenáš.
Jiří Kolář na uměleckém poli působil až do začátku 60. let především jako literát. V roce 1952 byl kvůli přátelství s představiteli české avantgardy a také kvůli ztvárnění komunistického režimu ve sbírce „Prométheova játra“ zadržen a po devítiměsíční vazbě odsouzen k jednomu roku vězení. V průběhu 60. let tvořil Kolář především jako výtvarník. Nosným médiem se mu stala technika koláže, do níž zapojil i svou hravost a experimentální přístup z předchozí literární etapy. Ve výtvarném zpracování nalezl to, co mu poezie dát nemohla. Jazyk chápal jako omezený a nedokonalý způsob vyjádření, který ale může obohatit výtvarnou tvorbou. Začal tak experimentovat s různými metodami koláží, které se staly jeho hlavní doménou. Ve výtvarném světě Kolář zanechal desítky rozmanitých technik – od roláže, proláže po muchláž či antikoláž. Při jejich tvorbě vycházel především z dadaistických představ a principů a z konstruktivní tvorby moderního umění 20. století.
316
144 %
55 666 Kč
4 166 Kč
450 000 Kč
koláž
26 x 20 cm
Signatura: sign. PD P.F.74 Jiří Kolář
Vyvolávací cena: | 28 000 Kč |
siamiaka, 5 kusů cyklu
34 x 38,9 cm, 25,8 x 27,6 cm
Signatura: sign. PD J.K. 92
Vyvolávací cena: | 125 000 Kč |
koláž, chiasmáž
100 x 70 cm
Signatura: sign. PD JK 69, na rubu J Kolář 69
Vyvolávací cena: | 95 000 Kč |
koláž, muchláž, skrývačka
31 x 23 cm
Signatura: sign. PD JK 72
Vyvolávací cena: | 19 000 Kč |
koláž (autokoláž)
32 x 42 cm
Signatura: sign. PD JK 91
Vyvolávací cena: | 16 000 Kč |
originální koláž
29 x 39 cm
Signatura: sign. PD JK 66, na rubu JK P- 66
Vyvolávací cena: | 18 000 Kč |
koláž na dřevěné desce
50 x 35 cm
Signatura: sign. PD JK 85, na rubu J. Kolář 85
Vyvolávací cena: | 35 000 Kč |