1914–2002
Neopomenutelná osobnost uměleckého světa druhé poloviny 20. století. Básník, překladatel, výtvarník a mecenáš.
Jiří Kolář na uměleckém poli působil až do začátku 60. let především jako literát. V roce 1952 byl kvůli přátelství s představiteli české avantgardy a také kvůli ztvárnění komunistického režimu ve sbírce „Prométheova játra“ zadržen a po devítiměsíční vazbě odsouzen k jednomu roku vězení. V průběhu 60. let tvořil Kolář především jako výtvarník. Nosným médiem se mu stala technika koláže, do níž zapojil i svou hravost a experimentální přístup z předchozí literární etapy. Ve výtvarném zpracování nalezl to, co mu poezie dát nemohla. Jazyk chápal jako omezený a nedokonalý způsob vyjádření, který ale může obohatit výtvarnou tvorbou. Začal tak experimentovat s různými metodami koláží, které se staly jeho hlavní doménou. Ve výtvarném světě Kolář zanechal desítky rozmanitých technik – od roláže, proláže po muchláž či antikoláž. Při jejich tvorbě vycházel především z dadaistických představ a principů a z konstruktivní tvorby moderního umění 20. století.
316
144 %
55 666 Kč
4 166 Kč
450 000 Kč
koláž
22,5 x 16 cm
Signatura: sign. PD monogram JK 63, na rubu Jiří Kolář 80
Vyvolávací cena: | 12 000 Kč |
chiasmáž, asambláž, deska
40 x 30 cm
Signatura: sign. na rubu Jiří Kolář 1965
Vyvolávací cena: | 50 000 Kč |
asambláž, koláž, deska
47,5 x 58 cm
Signatura: sign. na rubu Jiří Kolář 69
Vyvolávací cena: | 100 000 Kč |
muchláž
28,5 x 39 cm
Signatura: sign. PD Jiří Kolář 80
Vyvolávací cena: | 25 000 Kč |
kolážovaný objekt
23 x 30 x 5 cm
Signatura: sign. PD monogram JK 76, na rubu J. Kolář 76
Vyvolávací cena: | 30 000 Kč |