1914–2002
Neopomenutelná osobnost uměleckého světa druhé poloviny 20. století. Básník, překladatel, výtvarník a mecenáš.
Kolářovo hravé a rozmanité dílo, stojící na pomezí obrazu a poezie, se těší velké oblibě, jak v domácím českém, tak i zahraničním prostředí.
Jiří Kolář na uměleckém poli působil až do začátku 60. let především jako literát. V roce 1952 byl kvůli přátelství s představiteli české avantgardy a také kvůli ztvárnění komunistického režimu ve sbírce „Prométheova játra“ zadržen a po devítiměsíční vazbě odsouzen k jednomu roku vězení. V průběhu 60. let tvořil Kolář především jako výtvarník. Nosným médiem se mu stala technika koláže, do níž zapojil i svou hravost a experimentální přístup z předchozí literární etapy. Ve výtvarném zpracování nalezl to, co mu poezie dát nemohla. Jazyk chápal jako omezený a nedokonalý způsob vyjádření, který ale může obohatit výtvarnou tvorbou. Začal tak experimentovat s různými metodami koláží, které se staly jeho hlavní doménou. Ve výtvarném světě Kolář zanechal desítky rozmanitých technik – od roláže, proláže po muchláž či antikoláž. Při jejich tvorbě vycházel především z dadaistických představ a principů a z konstruktivní tvorby moderního umění 20. století.
Po podepsání Charty 77 byl Jiří Kolář nucen emigrovat. Nicméně roku 1999 se do Čech vrátil. Tři roky na to, roku 2002 v Praze zemřel.
316
144 %
55 666 Kč
4 166 Kč
450 000 Kč
kolážovaný objekt, dřevo
v 87 ✕ š 20 ✕ h 18 cm
Signatura: zespodu J. Kolář 1966, ze strany monogram JK 66
Vyvolávací cena: | 80 000 Kč |
kolem 1960
koláž, kresba tuší, karton
v 98 ✕ š 70 cm
Signatura: na rubu Jiří Kolář
Vyvolávací cena: | 120 000 Kč |
muchláž
v 26,7 ✕ š 24,4 cm
Signatura: PD Jiří Kolář 79
Vyvolávací cena: | 15 000 Kč |
1970
koláž, deska
40 x 30 cm
Signatura: sign. PD JK 70, na rubu JK 70, autorské razítko s monogramem JK
Vyvolávací cena: | 42 000 Kč |
koláž
32 x 44 cm
Signatura: sign. nezjištěna
Vyvolávací cena: | 28 000 Kč |
1968
kolážovaný objekt
v. 8 cm
Signatura: sign. zespodu JK 68
Vyvolávací cena: | 16 000 Kč |
1969
kolážovaný objekt
v. 11 cm
Signatura: sign. zespodu JK 69
Vyvolávací cena: | 16 000 Kč |
1995
koláž
25,5 x 20 cm
Signatura: sign. PD JK 45, na rubu Jiří Kolář 95
Vyvolávací cena: | 12 000 Kč |
1974
koláž
29 x 45 cm
Signatura: sign. PD JK 74
Vyvolávací cena: | 38 000 Kč |
1975
koláž, dřevěná deska, plexi box
52 x 39 cm
Signatura: sign. PD JK 75, na rubu Jiří Kolář 75
Vyvolávací cena: | 75 000 Kč |
1969
proláž
17,5 x 11,5 cm (výřez)
Signatura: sign. PD JK 69
Vyvolávací cena: | 12 000 Kč |
1967
proláž
22,5 x 15 cm
Signatura: sign. PD JK 67
Vyvolávací cena: | 12 000 Kč |
1967
koláž
21 x 64 cm
Signatura: sign. PD JK 67, na rubu Jiří Kolář 67
Vyvolávací cena: | 37 500 Kč |
1964
koláž, karton
29 x 23 cm
Signatura: sign. PD monogram JK 64
Vyvolávací cena: | 29 000 Kč |
1964
kolážovaný objekt, chiasmáž
v. 20 cm
Signatura: sign. uvnitř na víčku Jiří Kolář 64, zespodu J Kolář 64
Vyvolávací cena: | 80 000 Kč |
Načítám aktuální verzi stránky.