Významný malíř, grafik a ilustrátor druhé poloviny 20. století, bývá svými náměty i charakterem provedení často srovnáván s estetikou Skupiny 42 a to především se jménem Kamila Lhotáka.
Oba výtvarníci měli mimořádný talent ve schopnosti objevovat poezii periferních zákoutí, neokázalých zátiší a věcí zdánlivě zcela všedních. Bímovi také nelze odepřít jeho okouzlení malířem civilizačních témat plných melancholie a pocitu osamění – Edwarda Hoppera.
Na grafickou školu se nedostal, a tak se vyučil knihtiskařem na Odborném polygrafickém učilišti Středočeských tiskáren v Praze. V letech 1984-1985 studoval soukromě v Osnabrück v Německu a později studijně pobýval také v Anglii, Francii, Holandsku, Thajsku a USA.
Začínal jako vyučený knihtiskař na Odborném polygrafickém učilišti Středočeských tiskáren v Praze, poté se od roku 1971 věnoval volné grafice a malířství, pracoval v Supraphonu, živil se užitou grafikou při tvorbě plakátů, reklam a poutačů na sportovních stadionech. S osobou Tomáše Bíma, se neodmyslitelně pojí tematika tenisových kurtů. Podobně jako s Lhotákem i tematika balónů a vzducholodí. Tenis byl Bímovým tématem ještě dávno předtím, než začal malovat.
Drobná až minuciózní kresba Tomáše Bíma byla charakteristickým základem jeho děl až do 80. let, v druhé polovině se však jeho rukopis začínal uvolňovat, barva se projasnila a kresba postupně radikalizovala.
212
257 %
260 000 Kč
1 615 Kč
410 000 Kč
2008
barevná litografie, autorský tisk
9,5 x 16,5 cm
Signatura: Tomáš Bím 08
2009
barevná litografie 26/70
12 x 20,5 cm
Signatura: Bím 09
2005
barevná litografie 62/120
19 x 14 cm
Signatura: Tomáš Bím 05
2009
barevná litografie 36/70
21,5 x 16 cm
Signatura: Tomáš Bím 09
2007
barevná litografie 3/125
24,5 x 17 cm
Signatura: Tomáš Bím 07
18,5 x 14 cm
Signatura: Tomáš Bím
barevná litografie 41/160
16 x 11 cm
Signatura: Bím 93
barevná litografie 242/330
17 x 13,5 cm
Signatura: Bím 83
2008
18,5 x 14 cm
Signatura: Tomáš Bím 08
2005
barevná litografie 34/120
19 x 14 cm
Signatura: Tomáš Bím 05
18 x 13 cm
Signatura: Tomáš Bím
18,5 x 14 cm
Signatura: Tomáš Bím