Významný malíř, grafik a ilustrátor druhé poloviny 20. století, bývá svými náměty i charakterem provedení často srovnáván s estetikou Skupiny 42 a to především se jménem Kamila Lhotáka.
Oba výtvarníci měli mimořádný talent ve schopnosti objevovat poezii periferních zákoutí, neokázalých zátiší a věcí zdánlivě zcela všedních. Bímovi také nelze odepřít jeho okouzlení malířem civilizačních témat plných melancholie a pocitu osamění – Edwarda Hoppera.
Na grafickou školu se nedostal, a tak se vyučil knihtiskařem na Odborném polygrafickém učilišti Středočeských tiskáren v Praze. V letech 1984-1985 studoval soukromě v Osnabrück v Německu a později studijně pobýval také v Anglii, Francii, Holandsku, Thajsku a USA.
Začínal jako vyučený knihtiskař na Odborném polygrafickém učilišti Středočeských tiskáren v Praze, poté se od roku 1971 věnoval volné grafice a malířství, pracoval v Supraphonu, živil se užitou grafikou při tvorbě plakátů, reklam a poutačů na sportovních stadionech. S osobou Tomáše Bíma, se neodmyslitelně pojí tematika tenisových kurtů. Podobně jako s Lhotákem i tematika balónů a vzducholodí. Tenis byl Bímovým tématem ještě dávno předtím, než začal malovat.
Drobná až minuciózní kresba Tomáše Bíma byla charakteristickým základem jeho děl až do 80. let, v druhé polovině se však jeho rukopis začínal uvolňovat, barva se projasnila a kresba postupně radikalizovala.
212
257 %
260 000 Kč
1 615 Kč
410 000 Kč
barevná litografie 119/130
v 14,5 ✕ š 21,5 cm
Signatura: PU Bím 95, na rubu Tomáš
v 57,5 ✕ š 40 cm
Signatura: PD Tomáš Bím 83.
grafický list
v 13 ✕ š 11,5 cm
Signatura: UD Tomáš Bím
barevná litografie 93/100
v 9,5 ✕ š 14 cm
Signatura: PD Bím 89
2009
barevná litografie 56/65
14,5 x 10,5 cm
Signatura: Bím 09
3 x barevná litografie
10 x 13,5 cm
Signatura: 3 x Bím
2009
barevná litografie 40/70
21,5 x 16 cm
Signatura: Tomáš Bím 09
2009
barevná litografie 27/100
12,5 x 9,5 cm
Signatura: Bím 09
2009
barevná litografie 31/100
12,5 x 9,5 cm
Signatura: Bím 09
2009
barevná litografie 29/60
14,5 x 10,5 cm
Signatura: Bím 09
2000
barevná litografie 46/65
14,5 x 10,5 cm
Signatura: Bím 00
2009
barevná litografie 42/65
14,5 x 10,5 cm
Signatura: Bím 09
barevná litografie
6 x 4 cm
Signatura: T. Bím
barevná litografie 68/132
13 x 9 cm
Signatura: Bím
2009
barevná litografie, autorský tisk
22 x 36,5 cm
Signatura: Bím 09
2009
barevná litografie 20/70
20 x 32 cm
Signatura: Tomáš Bím 09