Významný malíř, grafik a ilustrátor druhé poloviny 20. století, bývá svými náměty i charakterem provedení často srovnáván s estetikou Skupiny 42 a to především se jménem Kamila Lhotáka.
Oba výtvarníci měli mimořádný talent ve schopnosti objevovat poezii periferních zákoutí, neokázalých zátiší a věcí zdánlivě zcela všedních. Bímovi také nelze odepřít jeho okouzlení malířem civilizačních témat plných melancholie a pocitu osamění – Edwarda Hoppera.
Na grafickou školu se nedostal, a tak se vyučil knihtiskařem na Odborném polygrafickém učilišti Středočeských tiskáren v Praze. V letech 1984-1985 studoval soukromě v Osnabrück v Německu a později studijně pobýval také v Anglii, Francii, Holandsku, Thajsku a USA.
Začínal jako vyučený knihtiskař na Odborném polygrafickém učilišti Středočeských tiskáren v Praze, poté se od roku 1971 věnoval volné grafice a malířství, pracoval v Supraphonu, živil se užitou grafikou při tvorbě plakátů, reklam a poutačů na sportovních stadionech. S osobou Tomáše Bíma, se neodmyslitelně pojí tematika tenisových kurtů. Podobně jako s Lhotákem i tematika balónů a vzducholodí. Tenis byl Bímovým tématem ještě dávno předtím, než začal malovat.
Drobná až minuciózní kresba Tomáše Bíma byla charakteristickým základem jeho děl až do 80. let, v druhé polovině se však jeho rukopis začínal uvolňovat, barva se projasnila a kresba postupně radikalizovala.
212
257 %
260 000 Kč
1 615 Kč
410 000 Kč
barevná litografie 119/130
v 14,5 ✕ š 21,5 cm
Signatura: PU Bím 95, na rubu Tomáš
v 57,5 ✕ š 40 cm
Signatura: PD Tomáš Bím 83.
grafický list
v 13 ✕ š 11,5 cm
Signatura: UD Tomáš Bím
barevná litografie 93/100
v 9,5 ✕ š 14 cm
Signatura: PD Bím 89
barevná litografie 97/130
v 37 ✕ š 47 cm
Signatura: UD Tomáš Bím XXI
barevná litografie 55/160
v 13 ✕ š 8,5 cm
Signatura: UD Bím 93
barevná litografie
v 21 ✕ š 11 cm
Signatura: UD Bím
litografie
v 21 ✕ š 11 cm
Signatura: UD Bím
litografie
v 21 ✕ š 11 cm
Signatura: UD Bím
barevná litografie 5/100
v 49 ✕ š 65 cm
Signatura: UD Bím 88
barevná litografie 31/66
v 52 ✕ š 45 cm
Signatura: UD Tomáš Bím 99
3 x barevná litografie 80/200
11,5 x 8,5 / 12 x 8,5 cm
Signatura: PD Bím, PD J. Pileček, 91, UD Jiří Bouda 91
barevná litografie
v 10,5 ✕ š 8 cm
Signatura: UD T. Bím
barevná litografie 23/100
14 x 6 cm
Signatura: UD Bím 98
barevná litografie 1/25
13 x 7 cm
Signatura: PD Bím
2009
3 x barevná litografie (34/110, 90/110, 91/110)
3 ks 12 x 18,5 cm
Signatura: 3 x Bím 09