Významný malíř, grafik a ilustrátor druhé poloviny 20. století, bývá svými náměty i charakterem provedení často srovnáván s estetikou Skupiny 42 a to především se jménem Kamila Lhotáka.
Oba výtvarníci měli mimořádný talent ve schopnosti objevovat poezii periferních zákoutí, neokázalých zátiší a věcí zdánlivě zcela všedních. Bímovi také nelze odepřít jeho okouzlení malířem civilizačních témat plných melancholie a pocitu osamění – Edwarda Hoppera.
Na grafickou školu se nedostal, a tak se vyučil knihtiskařem na Odborném polygrafickém učilišti Středočeských tiskáren v Praze. V letech 1984-1985 studoval soukromě v Osnabrück v Německu a později studijně pobýval také v Anglii, Francii, Holandsku, Thajsku a USA.
Začínal jako vyučený knihtiskař na Odborném polygrafickém učilišti Středočeských tiskáren v Praze, poté se od roku 1971 věnoval volné grafice a malířství, pracoval v Supraphonu, živil se užitou grafikou při tvorbě plakátů, reklam a poutačů na sportovních stadionech. S osobou Tomáše Bíma, se neodmyslitelně pojí tematika tenisových kurtů. Podobně jako s Lhotákem i tematika balónů a vzducholodí. Tenis byl Bímovým tématem ještě dávno předtím, než začal malovat.
Drobná až minuciózní kresba Tomáše Bíma byla charakteristickým základem jeho děl až do 80. let, v druhé polovině se však jeho rukopis začínal uvolňovat, barva se projasnila a kresba postupně radikalizovala.
212
257 %
260 000 Kč
1 615 Kč
410 000 Kč
barevná litografie 119/130
v 14,5 ✕ š 21,5 cm
Signatura: PU Bím 95, na rubu Tomáš
v 57,5 ✕ š 40 cm
Signatura: PD Tomáš Bím 83.
grafický list
v 13 ✕ š 11,5 cm
Signatura: UD Tomáš Bím
barevná litografie 93/100
v 9,5 ✕ š 14 cm
Signatura: PD Bím 89
barevná litografie
v 10,5 ✕ š 8 cm
Signatura: UD T. Bím
barevná litografie
v 53,5 ✕ š 70 cm
Signatura: LN všemi autory
barevná litografie
v 21,5 ✕ š 16 cm
Signatura: UD Tomáš Bím
barevná litografie 60/160
v 13 ✕ š 8,5 cm
Signatura: UD Bím 93
2 x barevná litografie (106/115, 105/115)
5 x 3,5 / 5 x 3,5 cm
Signatura: 2 x PD Bím 96
barevná litografie
v 10,5 ✕ š 8 cm
Signatura: UD T. Bím
kolorovaná litografie
v 17,5 ✕ š 9,5 cm
Signatura: PD Tomáš Bím
barevná litografie
v 10,5 ✕ š 8 cm
Signatura: UD T. Bím
barevná litografie
v 12 ✕ š 8,5 cm
Signatura: UD Tomáš Bím
barevná litografie
v 10,5 ✕ š 8 cm
Signatura: UD T. Bím
barevná litografie
v 10,5 ✕ š 8 cm
Signatura: UD T. Bím
barevná litografie 102/120
v 48,5 ✕ š 37,5 cm
Signatura: UD Tomáš Bím XX