Významný malíř, grafik a ilustrátor druhé poloviny 20. století, bývá svými náměty i charakterem provedení často srovnáván s estetikou Skupiny 42 a to především se jménem Kamila Lhotáka.
Oba výtvarníci měli mimořádný talent ve schopnosti objevovat poezii periferních zákoutí, neokázalých zátiší a věcí zdánlivě zcela všedních. Bímovi také nelze odepřít jeho okouzlení malířem civilizačních témat plných melancholie a pocitu osamění – Edwarda Hoppera.
Na grafickou školu se nedostal, a tak se vyučil knihtiskařem na Odborném polygrafickém učilišti Středočeských tiskáren v Praze. V letech 1984-1985 studoval soukromě v Osnabrück v Německu a později studijně pobýval také v Anglii, Francii, Holandsku, Thajsku a USA.
Začínal jako vyučený knihtiskař na Odborném polygrafickém učilišti Středočeských tiskáren v Praze, poté se od roku 1971 věnoval volné grafice a malířství, pracoval v Supraphonu, živil se užitou grafikou při tvorbě plakátů, reklam a poutačů na sportovních stadionech. S osobou Tomáše Bíma, se neodmyslitelně pojí tematika tenisových kurtů. Podobně jako s Lhotákem i tematika balónů a vzducholodí. Tenis byl Bímovým tématem ještě dávno předtím, než začal malovat.
Drobná až minuciózní kresba Tomáše Bíma byla charakteristickým základem jeho děl až do 80. let, v druhé polovině se však jeho rukopis začínal uvolňovat, barva se projasnila a kresba postupně radikalizovala.
212
257 %
260 000 Kč
1 615 Kč
410 000 Kč
barevná litografie 68/132
13 x 9 cm
Signatura: Bím
2009
barevná litografie, autorský tisk
22 x 36,5 cm
Signatura: Bím 09
2009
barevná litografie 20/70
20 x 32 cm
Signatura: Tomáš Bím 09
2009
barevná litografie 19/70
19 x 31,5 cm
Signatura: Tomáš Bím 09
2009
barevná litografie 19/70
19 x 32 cm
Signatura: Tomáš Bím 09
2009
barevná litografie 42/65
14,5 x 10,5 cm
Signatura: Bím 09
2009
barevná litografie 50/60
14,5 x 10,5 cm
Signatura: Bím 09
2009
barevná litografie 40/100
12,5 x 9,5 cm
Signatura: Bím 09
2009
barevná litografie 38/100
12,5 x 9,5 cm
Signatura: Bím 09
barevná litografie 79/100
19 x 13,5 cm
Signatura: Bím 87
barevná litografie 75/105
13 x 7 cm
Signatura: Bím
2009
barevná litografie 46/100
12,5 x 9,5 cm
Signatura: Bím 09