1914–2002
Neopomenutelná osobnost uměleckého světa druhé poloviny 20. století. Básník, překladatel, výtvarník a mecenáš.
Jiří Kolář na uměleckém poli působil až do začátku 60. let především jako literát. V roce 1952 byl kvůli přátelství s představiteli české avantgardy a také kvůli ztvárnění komunistického režimu ve sbírce „Prométheova játra“ zadržen a po devítiměsíční vazbě odsouzen k jednomu roku vězení. V průběhu 60. let tvořil Kolář především jako výtvarník. Nosným médiem se mu stala technika koláže, do níž zapojil i svou hravost a experimentální přístup z předchozí literární etapy. Ve výtvarném zpracování nalezl to, co mu poezie dát nemohla. Jazyk chápal jako omezený a nedokonalý způsob vyjádření, který ale může obohatit výtvarnou tvorbou. Začal tak experimentovat s různými metodami koláží, které se staly jeho hlavní doménou. Ve výtvarném světě Kolář zanechal desítky rozmanitých technik – od roláže, proláže po muchláž či antikoláž. Při jejich tvorbě vycházel především z dadaistických představ a principů a z konstruktivní tvorby moderního umění 20. století.
316
144 %
55 666 Kč
4 166 Kč
450 000 Kč
koláž
v 13 ✕ š 18 cm
Signatura: PD monogram JK 69
strojopis, zinkografie
v 21,5 ✕ š 14,5 cm
Signatura: PD monogram JK 67
koláž, asambláž, deska
v 40 ✕ š 30 cm
Signatura: PD monogram JK 70, na rubu Jiří Kolář / 1970
barevná serigrafie
v 79 ✕ š 67 cm
Signatura: neznačeno
koláž
v 13 ✕ š 18 cm
Signatura: PD monogram JK 69
strojopis, zinkografie
v 21,5 ✕ š 14,5 cm
Signatura: PD monogram JK 67
koláž
v 30,5 ✕ š 21,5 cm
Signatura: PD monogram JK 69
koláž, proláž
v 10,5 ✕ š 14,5 cm
Signatura: na rubu Jiří Kolář 92 P.
12 x tisk
35 x 26 / 14 x 10,5 cm
Signatura: neznačeno
17 x různá technika, grafické listy, tisky, text č. 26
v 29 ✕ š 21 cm
Signatura: 16 x různě
ofset, průřezy
v 30,5 ✕ š 22 cm
Signatura: na frontispisu Jiří Kolář
barevný ofset
v 53 ✕ š 42 cm
Signatura: PD Jiří Kolář 98