1914–2002
Neopomenutelná osobnost uměleckého světa druhé poloviny 20. století. Básník, překladatel, výtvarník a mecenáš.
Jiří Kolář na uměleckém poli působil až do začátku 60. let především jako literát. V roce 1952 byl kvůli přátelství s představiteli české avantgardy a také kvůli ztvárnění komunistického režimu ve sbírce „Prométheova játra“ zadržen a po devítiměsíční vazbě odsouzen k jednomu roku vězení. V průběhu 60. let tvořil Kolář především jako výtvarník. Nosným médiem se mu stala technika koláže, do níž zapojil i svou hravost a experimentální přístup z předchozí literární etapy. Ve výtvarném zpracování nalezl to, co mu poezie dát nemohla. Jazyk chápal jako omezený a nedokonalý způsob vyjádření, který ale může obohatit výtvarnou tvorbou. Začal tak experimentovat s různými metodami koláží, které se staly jeho hlavní doménou. Ve výtvarném světě Kolář zanechal desítky rozmanitých technik – od roláže, proláže po muchláž či antikoláž. Při jejich tvorbě vycházel především z dadaistických představ a principů a z konstruktivní tvorby moderního umění 20. století.
316
144 %
55 666 Kč
4 166 Kč
450 000 Kč
ofset, průřezy
v 30,5 ✕ š 22 cm
Signatura: na frontispisu Jiří Kolář
roláž, karton
v 27 ✕ š 69,5 cm
Signatura: PD monogram JK 68, na rubu Jiří Kolář 68
koláž
v 24,5 ✕ š 20 cm
Signatura: na rubu Jiří Kolář 63
12 x tisk
35 x 26 / 14 x 10,5 cm
Signatura: neznačeno
proláž
14,4 x 10 cm
Signatura: na rubu monogram J. K.
roláž
17 x 27 cm
Signatura: PD monogram JK 68
chiasmáž, asambláž, deska
40 x 30 cm
Signatura: na rubu Jiří Kolář 1965
proláž
14,4 x 10 cm
kolážovaný objekt
9,5 x 7 x 2 cm
muchláž
28,5 x 39 cm
Signatura: PD J. Kolář 80
reprodukce, papír na papíru
17,5 x 23 cm
Signatura: PD monogram JK 81 v tisku
reprodukce, papír na papíru
17 x 23 cm
Signatura: neznačeno