1914–2002
Neopomenutelná osobnost uměleckého světa druhé poloviny 20. století. Básník, překladatel, výtvarník a mecenáš.
Jiří Kolář na uměleckém poli působil až do začátku 60. let především jako literát. V roce 1952 byl kvůli přátelství s představiteli české avantgardy a také kvůli ztvárnění komunistického režimu ve sbírce „Prométheova játra“ zadržen a po devítiměsíční vazbě odsouzen k jednomu roku vězení. V průběhu 60. let tvořil Kolář především jako výtvarník. Nosným médiem se mu stala technika koláže, do níž zapojil i svou hravost a experimentální přístup z předchozí literární etapy. Ve výtvarném zpracování nalezl to, co mu poezie dát nemohla. Jazyk chápal jako omezený a nedokonalý způsob vyjádření, který ale může obohatit výtvarnou tvorbou. Začal tak experimentovat s různými metodami koláží, které se staly jeho hlavní doménou. Ve výtvarném světě Kolář zanechal desítky rozmanitých technik – od roláže, proláže po muchláž či antikoláž. Při jejich tvorbě vycházel především z dadaistických představ a principů a z konstruktivní tvorby moderního umění 20. století.
316
144 %
55 666 Kč
4 166 Kč
450 000 Kč
muchláž
40 x 29 cm
Signatura: J. Kolář 81 na rubu
kolážovaný objekt
v. 25 cm
koláž, chiasmáž
40 x 29 cm
Signatura: J. Kolář 91 na rubu
60./70. léta 20. století
kolážovaný objekt
46 x 24 cm
koláž, chiasmáž
40 x 29 cm
Signatura: J. Kolář na rubu
ofset, akvarel, perforáž
24,5 x 18 cm
Signatura: PD JK 93
koláž
39,5 x 29,5 cm
Signatura: J. Kolář 82 na rubu
koláž
39,5 x39,5 cm
Signatura: J. Kolář 92 na rubu
koláž
50 x 35 cm
Signatura: razítko Jiří Kolář Atelier PS 1083 na rubu
6 x ofset
13 x 12 / 16 x 12 cm
78,5 x 67 cm
27,5 x 33 cm
Signatura: J. Kolář 72