1914–2002
Neopomenutelná osobnost uměleckého světa druhé poloviny 20. století. Básník, překladatel, výtvarník a mecenáš.
Jiří Kolář na uměleckém poli působil až do začátku 60. let především jako literát. V roce 1952 byl kvůli přátelství s představiteli české avantgardy a také kvůli ztvárnění komunistického režimu ve sbírce „Prométheova játra“ zadržen a po devítiměsíční vazbě odsouzen k jednomu roku vězení. V průběhu 60. let tvořil Kolář především jako výtvarník. Nosným médiem se mu stala technika koláže, do níž zapojil i svou hravost a experimentální přístup z předchozí literární etapy. Ve výtvarném zpracování nalezl to, co mu poezie dát nemohla. Jazyk chápal jako omezený a nedokonalý způsob vyjádření, který ale může obohatit výtvarnou tvorbou. Začal tak experimentovat s různými metodami koláží, které se staly jeho hlavní doménou. Ve výtvarném světě Kolář zanechal desítky rozmanitých technik – od roláže, proláže po muchláž či antikoláž. Při jejich tvorbě vycházel především z dadaistických představ a principů a z konstruktivní tvorby moderního umění 20. století.
316
144 %
55 666 Kč
4 166 Kč
450 000 Kč
95 x 67 cm
Signatura: na rubu na štítku Jiří Kolář 70
koláž
29,5 x 29,5 cm
Signatura: PD JK 92
barevná serigrafie
78,5 x 67 cm
Signatura: neznačeno
koláž, deska, plexibox
100 x 70 cm
Signatura: na rubu Jiří Kolář 84
1969 / 1996
kolážovaný objekt, konvolut 2 kusů
v. 91 cm / 11 cm
Signatura: zespodu 2/10 JK 69 / zespodu JK 96
koláž, deska, plexi box
100 x 70 cm
barevný litoofset 61/90
35,5 x 63 cm
Signatura: PD Jiří Kolář 72
barevný litoofset 61/90
63 x 24 cm
Signatura: PD Jiří Kolář 72
barevný litoofset 61/90
23 x 63 cm
Signatura: PD Jiří Kolář 72
barevná litografie
78,5 x 67 cm
Signatura: neznačeno
roláž
12,5 x 28 cm
Signatura: PD JK 76, na rubu J. K. 99
koláž, lepenka na lepence
26,5 x 18,5 cm
Signatura: na rubu Jiří Kolář 83