1914–2002
Neopomenutelná osobnost uměleckého světa druhé poloviny 20. století. Básník, překladatel, výtvarník a mecenáš.
Jiří Kolář na uměleckém poli působil až do začátku 60. let především jako literát. V roce 1952 byl kvůli přátelství s představiteli české avantgardy a také kvůli ztvárnění komunistického režimu ve sbírce „Prométheova játra“ zadržen a po devítiměsíční vazbě odsouzen k jednomu roku vězení. V průběhu 60. let tvořil Kolář především jako výtvarník. Nosným médiem se mu stala technika koláže, do níž zapojil i svou hravost a experimentální přístup z předchozí literární etapy. Ve výtvarném zpracování nalezl to, co mu poezie dát nemohla. Jazyk chápal jako omezený a nedokonalý způsob vyjádření, který ale může obohatit výtvarnou tvorbou. Začal tak experimentovat s různými metodami koláží, které se staly jeho hlavní doménou. Ve výtvarném světě Kolář zanechal desítky rozmanitých technik – od roláže, proláže po muchláž či antikoláž. Při jejich tvorbě vycházel především z dadaistických představ a principů a z konstruktivní tvorby moderního umění 20. století.
316
144 %
55 666 Kč
4 166 Kč
450 000 Kč
koláž, proláž, chiasmáž
30 x 21 cm
Signatura: PD monogram JK 76
43,5 x 31,5 cm
Signatura: neznačeno
ofset, oboustranný plakát
43,5 x 31,5 cm
Signatura: neznačeno
koláž
41 x 31,5 cm
Signatura: nezjištěna, na rubu razítko pozůstalosti autora
ofset - oboustranný plakát
43,5 x 31,5 cm
Signatura: neznačeno
koláž, dřevotříska
49 x 56 cm
Signatura: J. Kolář na rubu
koláž
20 x 10,5 cm
Signatura: PD JK 81
koláž
14,5 x 20,5 cm
Signatura: na rubu Kolář P. F. 62
koláž
17 x 12 cm
Signatura: PD JK 80
koláž
11,5 x 17 cm
Signatura: PD JK 79
koláž
20 x 10,5 cm
Signatura: PD JK 81
koláž
29,5 x 17 cm
Signatura: PD JK 71