1889–1970
Pravoslav Kotík – významná umělecká osobnost české moderny.
Narozen v Rakovníku (1889). Po maturitě (1907) opustil své rodiště a přestěhoval se do Prahy. Jeho primárním snem a cílem bylo stát se učitelem, přesněji profesorem kreslení, modelování a deskriptivní geometrie. Začal studovat na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (1908 až 1912) v ateliéru profesora Emanuela Dítěta, Karla Václava Maška a Jakuba Schikenedera.
Svou první výstavu uspořádal Kotík v roce 1909 v pražském Topičově salonu pod pseudonymem P. Kraus se skupinou Divocí. Aby se stal učitelem, složil v roce 1912 zkoušku na Akademii výtvarných umění v ateliéru českého malíře a univerzitního profesora Jana Preislera. Z finančních důvodů však v roce 1913 Prahu opustil.
V letech 1916 až 1920 byl jedním z členů Spolku výtvarných umělců Mánes.
Roce 1924 – Kotíkova první studijní cesta do Paříže, kterou pak navštěvoval každoročně až do roku 1937.
V roce 1932 se natrvalo přestěhoval do Prahy. Raná díla Pravoslava Kotíka jsou ovlivněna hlavně expresionismem a fauvismem. Ve 20. letech 20. století se inspiroval neoklasicismem a kubismem, se kterým se velmi dobře seznámil na svých studijních cestách po Francii.
Pokusil se zachytit prostý ruch velkoměsta, kavárny nebo restaurace. Byť pocházel z venkova, téma přírody mu nebylo vlastní. Celé Kotíkovo dílo je prostoupeno základním motivem lidské existence v jeho složitých mezilidských vztazích. Lákali ho zejména lidé, jejich pracovní a životní příběhy. Zaměřoval se na existenciální problémy moderního člověka, které se snažil vyjádřit mnoha uměleckými formami.
Pravoslav Kotík je také otcem významného českého umělce Jana Kotíka (1916-2002).
476
144 %
84 545 CZK
12 737 CZK
900 000 CZK
1915
oil, carton
33 x 48 cm
Signature: sign. Kotik 1915
Starting price: | CZK 140 000 |
1936
oil, canvas, cardboard
34,5 x 47 cm
Signature: sign. P. Kotik 36
Starting price: | CZK 90 000 |
1944
oil, canvas
41 x 33 cm
Signature: sign. P. Kotik 44
Starting price: | CZK 120 000 |
gouache, carton
25 x 20,5 cm
Signature: sign. P K.
Starting price: | CZK 22 000 |
watercolour, gouache, carton
20 x 30 cm
Signature: sign. P. K.
Starting price: | CZK 22 000 |
1930
oil, cardboard
33 x 22 cm
Signature: sign. P. K. 30
Starting price: | CZK 45 000 |
1968
distemper, carton
33 x 24 cm
Signature: sign. P. Kotik 68
Starting price: | CZK 22 000 |
1930
gouache, carton
25 x 33 cm
Signature: sign. P. Kotik 30
Starting price: | CZK 25 000 |
1922
drawing, ink, carton
39 x 39 cm
Signature: sign. K. P. 22
Starting price: | CZK 12 000 |
drawing, pastel, carton
43 x 30 cm
Signature: sign. P. Kotik
Starting price: | CZK 12 000 |
1930
watercolour, carton
27 x 34,5 cm
Signature: sign. P. K. 30
Starting price: | CZK 38 000 |
1946
drawing, coal, carton
62 x 44 cm
Signature: sign. P. Kotik 46
Starting price: | CZK 18 000 |
Loading current version of page.