1889–1970
Pravoslav Kotík – významná umělecká osobnost české moderny.
Narozen v Rakovníku (1889). Po maturitě (1907) opustil své rodiště a přestěhoval se do Prahy. Jeho primárním snem a cílem bylo stát se učitelem, přesněji profesorem kreslení, modelování a deskriptivní geometrie. Začal studovat na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (1908 až 1912) v ateliéru profesora Emanuela Dítěta, Karla Václava Maška a Jakuba Schikenedera.
Svou první výstavu uspořádal Kotík v roce 1909 v pražském Topičově salonu pod pseudonymem P. Kraus se skupinou Divocí. Aby se stal učitelem, složil v roce 1912 zkoušku na Akademii výtvarných umění v ateliéru českého malíře a univerzitního profesora Jana Preislera. Z finančních důvodů však v roce 1913 Prahu opustil.
V letech 1916 až 1920 byl jedním z členů Spolku výtvarných umělců Mánes.
Roce 1924 – Kotíkova první studijní cesta do Paříže, kterou pak navštěvoval každoročně až do roku 1937.
V roce 1932 se natrvalo přestěhoval do Prahy. Raná díla Pravoslava Kotíka jsou ovlivněna hlavně expresionismem a fauvismem. Ve 20. letech 20. století se inspiroval neoklasicismem a kubismem, se kterým se velmi dobře seznámil na svých studijních cestách po Francii.
Pokusil se zachytit prostý ruch velkoměsta, kavárny nebo restaurace. Byť pocházel z venkova, téma přírody mu nebylo vlastní. Celé Kotíkovo dílo je prostoupeno základním motivem lidské existence v jeho složitých mezilidských vztazích. Lákali ho zejména lidé, jejich pracovní a životní příběhy. Zaměřoval se na existenciální problémy moderního člověka, které se snažil vyjádřit mnoha uměleckými formami.
Pravoslav Kotík je také otcem významného českého umělce Jana Kotíka (1916-2002).
476
144 %
84 545 CZK
12 737 CZK
900 000 CZK
1920
drawing, coal, paper
74 x 63 cm
Signature: sign. P. K. 1920
Starting price: | CZK 35 000 |
1961
3x distemper, carton
33 x 30, 27 x 21, 29 x 25 cm
Signature: sign. P. Kotik 61
Starting price: | CZK 45 000 |
1946
oil, canvas
81 x 60 cm
Signature: sign. P. Kotik 46
Starting price: | CZK 180 000 |
1942
oil, canvas
50 x 61 cm
Signature: sign. P. Kotik 42
Starting price: | CZK 380 000 |
1928
oil, canvas, cardboard
50 x 45 cm
Signature: sign. P. Kotik 28
Starting price: | CZK 250 000 |
1927
oil, cardboard
53 x 43 cm
Signature: sign. P. Kotik
Starting price: | CZK 250 000 |
1936 ?
oil, cardboard
43 x 60 cm
Signature: sign. P. Kotik
Starting price: | CZK 80 000 |
1930
oil, canvas
60 x 56,5 cm
Signature: sign. P. Kotik
Starting price: | CZK 280 000 |
1918
oil, plywood
55 x 46 cm
Signature: sign. P. Kotik 1918
Starting price: | CZK 140 000 |
1924
pencil, paper
48 x 32 cm
Signature: sign. P. K. 1924
Starting price: | CZK 10 000 |
watercolour, gouache, carton
30 x 41 cm
Signature: sign. PK
Starting price: | CZK 35 000 |
1943
oil, cardboard
24 x 30,5 cm
Signature: sign. P. K., on back P. Kotik 1943
Starting price: | CZK 45 000 |
Loading current version of page.