1883–1950
Český grafik, malíř, ilustrátor, rytec a příležitostný výtvarný kritik – Jan Konůpek. Člen Sdružení českých umělců grafiků Hollar a Spolku výtvarných umělců Mánes (mezi lety 1913-1929). Spoluzakladatel důležitého grafického revu Veraikon a skupiny symbolistních grafiků Sursum. Od roku 1946 řádný člen České akademie věd a umění.
Jan Konůpek se narodil jako syn gymnaziálního profesora v Mladé Boleslavi. Roku 1899 získal jeho otec místo profesora na reálném gymnáziu v Křemencové ulici v Praze, rodina se tak přestěhovala do Nového Města pražského a Jan roku 1901 odmaturoval na tomto reálném gymnáziu. V letech 1903-1906 studoval architekturu u profesorů Kouly a Schulze na ČVUT v Praze. Na polytechnice se seznámil s P. Janákem a V. V. Štechem, kteří ovlivnili jeho rozhodnutí studovat výtvarnou školu. V letech 1906-1908 absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění, kde studoval v ateliéru pro monumentální malbu Maxmiliána Pirnera, u prof. V. Bukovace a u grafika Alessandra de Pian.
Při pohledu na průřez Konůpkovým dílem vidíme jeho silné zaujetí mystikou a vizionářstvím, podobně jako tomu bylo například v rané tvorbě Františka Kupky, Františka Bílka, Josefa Váchala. Za nejvýznamnější jsou považována Konůpkova díla z počátku 20. století, která jsou ovlivněna symbolismem a stylizována dle secesní klimtovské ornamentiky. Konůpka ovlivnil také německý a severský expresionismus (například v díle E. Muncha), přechodně se věnoval i kubismus, jehož některé prvky se staly natrvalo součástí jeho výtvarného projevu. U mnoha prací je vidět podobná kubistická estetika jako u děl Bohumila Kubišty nebo Václava Špály. Důležitou roli v Konůpkově tvorbě sehrála také imaginativní, tajuplná krajina připomínající duch surrealismu. Na tvorbě Jana Konůpka se potvrzuje, jak bravurním eklektikem byl. Zároveň si však jeho dílo uchovává svou originalitu a osobitý rukopis, který teprve čeká na své plné docenění.
312
134 %
27 600 Kč
6 715 Kč
48 000 Kč
1925, 1935
suchá jehla, 3 x zinkografie
8,5 x 8,5 / 11 x 7 cm
Signatura: PD FPMalý 35, LD monogram F.P.M. v tisku, PD Kubin v tisku, LD St. Kulhánek v tisku
akvarel, karton
v 63 ✕ š 50 cm
Signatura: PD Konůpek 29
akvarel, pastel, tuš
v 44 ✕ š 30 cm
Signatura: PD monogram KPK 42
1935
kresba tužkou
11 x 14 cm
Signatura: značeno Kpk
1911
kresba tužkou
16,5 x 10 cm
Signatura: značeno Kpk
suchá jehla
13,5 x 9 cm
Signatura: Konůpek
kresba tužkou
24 x 14,5 cm
Signatura: KK
lept
34 x 28 cm
Signatura: Konůpek Jan
1934
kresba tužkou, papír, karton
11 x 8 cm
Signatura: Kpk
lept
21 x 15,8 cm
Signatura: Konůpek
akvarel, karton
50 x 40 cm
Signatura: KPK
lept
21 x 16 cm
Signatura: Konůpek
suchá jehla
23 x 26 cm
Signatura: PD Konůpek
1944
litografie č. 9
33 x 24 cm
Signatura: PD Konůpek 44
1924
suchá jehla IV 4.
18 x 16 cm
Signatura: PD Konůpek 24
Načítám aktuální verzi stránky.