1883–1950
Český grafik, malíř, ilustrátor, rytec a příležitostný výtvarný kritik – Jan Konůpek. Člen Sdružení českých umělců grafiků Hollar a Spolku výtvarných umělců Mánes (mezi lety 1913-1929). Spoluzakladatel důležitého grafického revu Veraikon a skupiny symbolistních grafiků Sursum. Od roku 1946 řádný člen České akademie věd a umění.
Jan Konůpek se narodil jako syn gymnaziálního profesora v Mladé Boleslavi. Roku 1899 získal jeho otec místo profesora na reálném gymnáziu v Křemencové ulici v Praze, rodina se tak přestěhovala do Nového Města pražského a Jan roku 1901 odmaturoval na tomto reálném gymnáziu. V letech 1903-1906 studoval architekturu u profesorů Kouly a Schulze na ČVUT v Praze. Na polytechnice se seznámil s P. Janákem a V. V. Štechem, kteří ovlivnili jeho rozhodnutí studovat výtvarnou školu. V letech 1906-1908 absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění, kde studoval v ateliéru pro monumentální malbu Maxmiliána Pirnera, u prof. V. Bukovace a u grafika Alessandra de Pian.
Při pohledu na průřez Konůpkovým dílem vidíme jeho silné zaujetí mystikou a vizionářstvím, podobně jako tomu bylo například v rané tvorbě Františka Kupky, Františka Bílka, Josefa Váchala. Za nejvýznamnější jsou považována Konůpkova díla z počátku 20. století, která jsou ovlivněna symbolismem a stylizována dle secesní klimtovské ornamentiky. Konůpka ovlivnil také německý a severský expresionismus (například v díle E. Muncha), přechodně se věnoval i kubismus, jehož některé prvky se staly natrvalo součástí jeho výtvarného projevu. U mnoha prací je vidět podobná kubistická estetika jako u děl Bohumila Kubišty nebo Václava Špály. Důležitou roli v Konůpkově tvorbě sehrála také imaginativní, tajuplná krajina připomínající duch surrealismu. Na tvorbě Jana Konůpka se potvrzuje, jak bravurním eklektikem byl. Zároveň si však jeho dílo uchovává svou originalitu a osobitý rukopis, který teprve čeká na své plné docenění.
308
136 %
27 600 Kč
6 715 Kč
48 000 Kč
kresba tužkou, akvarel
v 30 ✕ š 22 cm
Signatura: neznačeno
lept
v 32 ✕ š 27 cm
Signatura: PD Konůpek
litografie
v 27,5 ✕ š 18 cm
Signatura: PD Konůpek, monogram K 43 v tisku
kresba tuší
v 30 ✕ š 28 cm
Signatura: neznačeno
lept
v 16,5 ✕ š 10,5 cm
Signatura: PD monogram KPK
zinkografie
v 15 ✕ š 11 cm
Signatura: neznačeno
zinkografie
v 11 ✕ š 7,5 cm
Signatura: PD monogram KPK v tisku
akvarel, tuš, ruční papír
v 53 ✕ š 42,5 cm
Signatura: PD Konůpek
kresba tuší, akvarel, ruční papír
v 56,5 ✕ š 38,5 cm
Signatura: PD monogram KPK 30
akvarel, ruční papír
v 61 ✕ š 49,5 cm
Signatura: PD monogram KPK
tuš, akvarel, pastel
v 51 ✕ š 36,5 cm
Signatura: LD Konůpek 45
pastel, karton
v 51 ✕ š 36,5 cm
Signatura: PD 45 Konůpek
Načítám aktuální verzi stránky.