1888–1971
71
165 %
850 000 CZK
oil, cardboard
49 x 65 cm
Signature: M. Benka
Starting price: | CZK 380 000 |
oil, painting cardboard, author´s frame
30 x 64 cm
Signature: M. Benka
Starting price: | CZK 550 000 |
1911
oil, cardboard
68 x 97 cm
Signature: M. Benda 1911
Starting price: | CZK 500 000 |
oil, canvas
50 x 65 cm
Signature: M. Benka
Starting price: | CZK 200 000 |
illustration, ink
22,2 x 15 cm
Signature: MB, on back Benka
Starting price: | CZK 13 000 |
illustration, ink
22 x 15,2 cm
Signature: MB, on back Benka
1910 - 1915
oil, canvas
45 x 61 cm
Signature: M. Benka
Starting price: | CZK 78 000 |
oil, carton
25 x 16 cm
Signature: sign. M Benka 38
Starting price: | CZK 38 000 |
olej, lepenka
24,5 x 18 cm
Signature: sign. PD M. Benka
Starting price: | CZK 25 000 |
olej, lepenka
36 x 48,5 cm
Signature: sign. LD M. Benka
Starting price: | CZK 65 000 |
olej, lepenka
24,8 x 18 cm
Signature: sign. LD M. Benka 1933
Starting price: | CZK 30 000 |