1935–2019
Umělec Stanislav Vajce je dnes ve své rodné zemi poněkud neznámý, protože po slibném nastartování kariéry v 60tých a začátkem 70tých let nastal v době normalizace obrat a jeho autonomní tvorba nebyla pro tehdejší nomenklaturu akceptovatelná. To byl důvod, proč nakonec v roce 1987 opustil s rodinou republiku a usadil se v zahraničí.
V roce 1989 pobýval v USA v Connecticutu. V Německu žil nejprve u Bodensee a v bavorském Wolframs Eschenbachu. Zbytek života strávil od roku 2005 u Frankfurtu nad Mohanem, kde v roce 2019 zemřel.
Stanislav Vajce vnímal jako umělec silně změnu prostředí, což se odráží v jeho tvorbě. Maloval převážně akrylem, ale integroval do svých děl i materiál, který měl v ateliéru právě po ruce, písek s klihem, peří, šroubky, hřebíky, části různých součástek, lepenku, textil, někdy i kousky vystřižené z vlastních obrazů a také zlato. Zdánlivě nespojitelné, nesourodé až si odporující sloučil v materiálových kolážích, objektech a asamblážích k jedinečným dílům. S velkou fantazií dal dohromady obyčejné věci každodenního života a zformoval z nich doslova barvité příběhy.
18
143 %
69 000 Kč
16 000 Kč
110 000 Kč
v 50 ✕ š 70 cm
Signatura: PD Vajce
tempera, lepenka
v 90 ✕ š 60 cm
Signatura: PD Vajce
tempera, lepenka
v 90 ✕ š 60 cm
Signatura: PD Vajce
akvarel, koláž, papír
27 x 18 cm
Signatura: UN Vajce 88
2002
kombinovaná technika, ruční papír
20,5 x 14,5 cm
Signatura: UD Vajce 02
akryl, písek, papír
32 x 23 cm
Signatura: PD Vajce
kombinovaná technika, koláž, olej, písek, překližka
38,5 x 50,5 cm
Signatura: LD Vajce
barevná litografie 22/120
43 x 32,5 cm
Signatura: PD Vajce 91
barevná litografie 53/120
43 x 32,5 cm
Signatura: PD Vajce 91
barevná litografie 21/120
43 x 32,5 cm
Signatura: PD Vajce 91
barevná litografie 40/120
43 x 33 cm
Signatura: PD Vajce 91
olejové laky, písek, akryl, laťovka
40 x 52,5 cm