Absolvent Akademie výtvarných umění v Praze – Petr Nikl, patří ke generaci umělců, která zásadním způsobem formovala české porevoluční umění. Jeho všestranná tvorba zahrnuje nejen malbu, ale i grafiku, fotografii, performance a sochařství.
Niklovy tvůrčí aktivity dalece přesahují i samotné hranice výtvarného umění – kdy je i hercem, zpěvákem, loutkohercem a spisovatelem.
Vzpomínka na dětství hraje v umělcově vývoji dominantní roli a to proto, že jeho dětství bylo výrazně poznamenáno tvůrčí uměleckou aktivitou rodičů i prarodičů – (tatínek akademický malíř, maminka výtvarnice, návrhářka dětských hraček, dědeček dřevomodelář). Tvůrčí přístup ke skutečnosti, osobní svoboda a otevřenost široké škále možností ovlivňuje celou Niklovu plodnou, uměleckou dráhu.
Narodil se 8. února 1960 ve Zlíně. Vystudoval uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti (1976-1980) a Akademii výtvarných umění v Praze (1981-1987). Byl zakládajícím členem skupiny Tvrdohlaví (od roku 1987) a člen divadelního sdružení Mehedaha (od 1985). Je nositelem Ceny Jindřicha Chalupeckého, udělované nejvýraznějším výtvarníkům do pětatřiceti let. Samostatně vystavuje od roku 1987.
Svá první díla prezentoval Nikl na studentských výstavách organizovaných od roku 1984 pod názvem Konfrontace, kde spolu s ním vystavovali např. i Jiří David, Stanislav Diviš, Jan Merta, Antonín Střížek, Tomáš Císařovský, ad.
Svou výtvarnou tvorbou se Petr Nikl často vracejí, jak již bylo uvedeno, do světa dětství, jeho obrazy konfrontují nevinnost a nalezení identity ve fázi dospělosti. Jejich formální preciznost je zároveň znepokojivou a poodhaluje divákovi vnitřní svět autora.
44
137 %
40 500 Kč
5 325 Kč
200 000 Kč
2010
barevná litografie 72/90
49,5 x 71 cm (list)
Signatura: PD Petr Nikl 2010
barevná litografie 81/100
50 x 35 cm (list)
Signatura: PD Petr Nikl 2001
2007
tisk
8 x 4,5 cm
Signatura: UD Petr Nikl 2007
barevná litografie
29,5 x 25 cm
Signatura: PD Petr Nikl 2001
olej, plátno
160 x 140 cm
Signatura: Petr Nikl 2001 na rubu na blindrámu
barevná litografie 18/200
31,5 x 25,5 cm
Signatura: Petr Nikl 1990
barevná litografie 18/200
31,5 x 25,5 cm
Signatura: Petr Nikl 1990
grafický list
31,5 x 27 cm
Signatura: Petr Nikl 1991
litografie
31,5 x 21,5 cm
Signatura: Petr Nikl 1990
pastelka, xerox, karton
29 x 35 cm
Signatura: Petr Nikl 1997
grafický list 71/100
30 x 25 cm
Signatura: Petr Nikl 2001
kresba tužkou, papír
30 x 20 cm
Signatura: PD Petr Nikl 93