1920–2008
Miloslav Chlupáč - významná umělecká osobnost 2. poloviny 20. století. Výtvarníka, který se pro svůj všestranný talent zapsal jak do dějin českého moderního sochařství, tak i malířství.
Vzdělání získal na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, kde se hned po válce jako předseda studentské rady podílel na její reformě, která instituci povýšila na školu vysokou. Právě on se zasloužil o to, že na profesorská místa přišly uznávané autority jako Emil Filla, František Tichý, Jan Bauch, Bedřich Stefan či Josef Wagner. U posledně jmenovaného studoval i on sám.
Chlupáčova generace, v níž byla celá řada vynikajících sochařů, však mohla kvůli stalinskému temnu vstoupit na scénu až na konci 50. let. V překotné době let 60. sehrál Miloslav Chlupáč důležitou roli nejen jako umělec, ale také jako organizátor, příležitostný publicista a zejména jako neoficiální mluvčí pokrokového křídla výtvarné obce. Byl vůdčím duchem tzv. Bloku tvůrčích skupin, platformy sdružující nezávislé výtvarné skupiny a protiváhy Svazu čsl. výtvarných umělců. Sám byl členem skupiny Máj 57, která v roce 1957 jako první rozrušila monolit oficiální výstavní politiky.
Tvorba Miloslava Chlupáče vychází z figurativních kořenů, ale i z abstraktních prvků. Velmi je v jeho dílech poznat vliv českého předválečného kubismu. Jeho práce se vyznačují rozhodným vnitřním přesvědčením. Sám vnímal za nezbytnost vytvořit vlastní estetiku.
Chlupáčovy obrazy jsou malbou objemu a linie, která využívá do jisté míry sochařská pravidla, ovšem oproštěná od nutnosti ctít fyzikální a gravitační zákony. Malíř nepracuje s obrysovými konturami, ale nechává objekty z prostoru vyniknout na základě barevné jedinečnosti.
29
144 %
173 000 Kč
1 075 Kč
320 000 Kč
kresba fixem a propiskou, kresba fixem
2 ks 62 x 45 cm
Signatura: 1 x PD Chlupáč M 1989
olej, plátno
80 x 105 cm
Signatura: PD M Chlupáč
litografie 46/50
42 x 29,5 cm
Signatura: Chlupáč M
barevná litografie 98/100
28,5 x 18 cm
Signatura: Chlupáč M.
litografie 30/45
32 x 26 cm
Signatura: PD Chlupáč M. 95
lept 30/45
32 x 26 cm
Signatura: PD Chlupáč M. 95
litografie 2/45
40 x 30 cm
Signatura: Chlupáč M. 95
kresba
44 x 28 cm
Signatura: Chlupáč
litografie 30/45
49 x 38,5 cm
Signatura: PD Chlupáč M. 95
kresba perem, papír
45 x 28 cm
Signatura: DU Chlupáč