1914–2002
Neopomenutelná osobnost uměleckého světa druhé poloviny 20. století. Básník, překladatel, výtvarník a mecenáš.
Kolářovo hravé a rozmanité dílo, stojící na pomezí obrazu a poezie, se těší velké oblibě, jak v domácím českém, tak i zahraničním prostředí.
Jiří Kolář na uměleckém poli působil až do začátku 60. let především jako literát. V roce 1952 byl kvůli přátelství s představiteli české avantgardy a také kvůli ztvárnění komunistického režimu ve sbírce „Prométheova játra“ zadržen a po devítiměsíční vazbě odsouzen k jednomu roku vězení. V průběhu 60. let tvořil Kolář především jako výtvarník. Nosným médiem se mu stala technika koláže, do níž zapojil i svou hravost a experimentální přístup z předchozí literární etapy. Ve výtvarném zpracování nalezl to, co mu poezie dát nemohla. Jazyk chápal jako omezený a nedokonalý způsob vyjádření, který ale může obohatit výtvarnou tvorbou. Začal tak experimentovat s různými metodami koláží, které se staly jeho hlavní doménou. Ve výtvarném světě Kolář zanechal desítky rozmanitých technik – od roláže, proláže po muchláž či antikoláž. Při jejich tvorbě vycházel především z dadaistických představ a principů a z konstruktivní tvorby moderního umění 20. století.
Po podepsání Charty 77 byl Jiří Kolář nucen emigrovat. Nicméně roku 1999 se do Čech vrátil. Tři roky na to, roku 2002 v Praze zemřel.
316
144 %
55 666 Kč
4 166 Kč
450 000 Kč
kolážovaný objekt, dřevo
v 87 ✕ š 20 ✕ h 18 cm
Signatura: zespodu J. Kolář 1966, ze strany monogram JK 66
Vyvolávací cena: | 80 000 Kč |
kolem 1960
koláž, kresba tuší, karton
v 98 ✕ š 70 cm
Signatura: na rubu Jiří Kolář
Vyvolávací cena: | 120 000 Kč |
muchláž
v 26,7 ✕ š 24,4 cm
Signatura: PD Jiří Kolář 79
Vyvolávací cena: | 15 000 Kč |
barevná serigrafie
v 79 ✕ š 67 cm
Signatura: neznačeno
koláž 6/100
v 24 ✕ š 25,5 cm
Signatura: Jiří Kolář 69 na rubu na štítku
proláž
v 24,5 ✕ š 17 cm
Signatura: nezjištěna
proláž
v 24,5 ✕ š 17 cm
Signatura: nezjištěna
proláž
v 24,5 ✕ š 17 cm
Signatura: nezjištěna
barevný ofset
v 13,5 ✕ š 9,5 cm
Signatura: PD J Kolář 92
asambláž, koláž, proláž, dřevěná deska
v 100 ✕ š 71 cm
Signatura: nezjištěna
proláž
v 24,5 ✕ š 17 cm
Signatura: nezjištěna
proláž
v 24,5 ✕ š 17 cm
Signatura: nezjištěna
proláž
v 24,5 ✕ š 17 cm
Signatura: nezjištěna
proláž
v 24,5 ✕ š 17 cm
Signatura: nezjištěna
5 x barevná kombinovaná grafická technika ( 1 x koláž) / 5 x barevná akvatinta 41/50
v 25 ✕ š 17 cm
Signatura: 5 x PD Perilli 94, 5 x PD Jiří Kolář (2 x 94)
Načítám aktuální verzi stránky.