1914–2002
Neopomenutelná osobnost uměleckého světa druhé poloviny 20. století. Básník, překladatel, výtvarník a mecenáš.
Jiří Kolář na uměleckém poli působil až do začátku 60. let především jako literát. V roce 1952 byl kvůli přátelství s představiteli české avantgardy a také kvůli ztvárnění komunistického režimu ve sbírce „Prométheova játra“ zadržen a po devítiměsíční vazbě odsouzen k jednomu roku vězení. V průběhu 60. let tvořil Kolář především jako výtvarník. Nosným médiem se mu stala technika koláže, do níž zapojil i svou hravost a experimentální přístup z předchozí literární etapy. Ve výtvarném zpracování nalezl to, co mu poezie dát nemohla. Jazyk chápal jako omezený a nedokonalý způsob vyjádření, který ale může obohatit výtvarnou tvorbou. Začal tak experimentovat s různými metodami koláží, které se staly jeho hlavní doménou. Ve výtvarném světě Kolář zanechal desítky rozmanitých technik – od roláže, proláže po muchláž či antikoláž. Při jejich tvorbě vycházel především z dadaistických představ a principů a z konstruktivní tvorby moderního umění 20. století.
316
144 %
55 666 Kč
4 166 Kč
450 000 Kč
barevná serigrafie
79 x 67 cm
Signatura: neznačeno
barevný ofset 175/250
40,5 x 17 cm
Signatura: PD Jiří Kolář 81, JK 81 v tisku
44 x 31,5 cm (list)
Signatura: neznačeno
15 x tisk
21 x 10 / 32 x 23 cm
Signatura: 3 x Jiří Kolář, 1 x J. K., Zbyněk Sekal, monogram JK, Jan Kotík
15 x ofset (reprodukce děl) 246/750
15 ks 14,5 x 9 cm
Signatura: na frontispisu Jiří Kolář
barevný ofset 57/90
63 x 24 cm
Signatura: PD Jiří Kolář 72