Blog
Share:

Výsledky poslední sálové aukce roku 2023.

15/11/2023

V neděli 12. listopadu 2023 jsme úspěšně završili sérii letošních aukcí s výsledkem 74 % prodaných položek z celkového počtu 182 děl českých a zahraničních umělců klasického a moderního umění.

VÝSLEDKY ० 93. AUKCE EXKLUZIVNÍHO VÝBĚRU KLASICKÉHO A MODERNÍHO UMĚNÍ ० Topičův salon ० 12. 11. 2023

Celkem se na 93. sálové aukci v pražském Topičově salonu prodalo 134 děl dohromady za částku přes 41 miliónů korun včetně aukční provize. Milionových položek aukce přinesla celkem deset. Za statisícové sumy se prodalo dalších 64 z nich.

Nejdražší položkou aukce se stal netradiční obraz Kamila Lhotáka Město v noci. Monochromní a rozměrný kvaš na kartonu z první poloviny 50. let si z aukce nový majitel odnesl za 3,32 milionu korun. Právě Lhotákovy větší práce dosahují na aukcích nejvyšších cen. Cena vydaná za Město v noci je šestou nejvyšší ve Lhotákově aukčním žebříčku. 

Mezi milionovými položkami figuroval se dvěma pracemi Josef Šíma. Kapky světla z konce 50. let se prodaly za vyvolávací cenu 3,1 milionu korun. O rok starší Karmínové pruhy z aukce odešly s cenou 1,85 milionu korun. 

Mezi nejdražšími díly aukce se objevilo plátno Oldřicha Blažíčka Neděle v Saldoboši. Monumentální výjev ze Zakarpatské Ukrajiny umělec vytvořil v roce 1931 za svého prvního studijního pobytu na Slovensku a Podkarpatské Rusi. Místní dřevěný kostelík namaloval hned několikrát v různých formátech. Nabízený metr a půl široký obraz skončil po dvou příhozech na částce 2,85 milionu korun, druhé nejvyšší Blažíčkově aukční ceně. 

Dva výrazné nárůsty cen se přeci jen v nejvyšší cenové kategorii odehrály. Šlo opět o díla výrazných představitelů poválečného umění, jejichž popularita na aukcích viditelně roste. Na nový výrazný aukční rekord dosáhla Zorka Ságlová, když se její asambláž Bílá struktura I z roku 1967 po třiceti příhozech dostala na částku 2,5 milionu korun.

Navýšení ze 420 tisíc na 1,73 milionu korun se povedlo i obrazu Jiřího Johna Ateliér II ze závěru 50. let. John má na aukčním kontě i s tímto prodejem doposud pět milionových zářezů, tři z nich pocházejí z aukcí v letošním roce. Dosažená cena je čtvrtou nejvyšší. 

Z prací na papíře se velkému zájmu sběratelů těšila mapa Čech Johanna Christopha Müllera z roku 1720. Obrovskou mědirytinu dostali dražitelé téměř na 2,5násobek vyvolávací ceny, na celkových 336 tisíc korun. 

93. aukci umění hodnotíme velimi dobře a vám děkujeme za spolupráci, účast, trpělivost a důvěru, kterou do našeho aukčního domu vkládáte. Doufáme, že jste k vaší spokojenosti obohatili své sbírky a nová díla vás budou rozvíjet a těšit! 

Přejeme vám krásné podzimní dny a těšíme se na vás v následující sálové aukci v příštím roce.

Vaše 1. Art Consulting

Share: