Oldřich Kulhánek

1940–2013

Get notified about auctioned art

Významný český malíř, grafik, ilustrátor, scénograf a pedagog - Oldřich Kulhánek
bývá spolu s Jiřím Anderlem řazen mezi největší české grafiky moderní doby. Stojí za grafickou podobou současných českých bankovek a mnoha českých poštovních známek.

Snad nejcharakterističtějšími Kulhánkovými náměty jsou portréty slavných osobností minulosti a témata z anatomie člověka. 

Od roku 1968 byl Kulhánek stíhán a v březnu 1971 zatčen a uvězněn StB. Byl obviněn, že svými grafickými listy s tváří Stalina hanobí představitele komunistických zemí. Na celkem jedenácti grafikách, které režim označil za tzv. ideově nebezpečné, byl totiž deformovaný Stalinův obličej, dále perforované pěticípé hvězdy a budovatelsky radostné obličeje změněné v ohyzdný škleb. Na základě těchto počinů měl celá 70. léta zákaz vystavovat, dále zákaz spolupráce s nakladatelstvími. Svá díla proto ilegálně prezentoval pouze v zahraničí, a to pod pseudonymem Ulrich Böhm.

V 80. letech vytvářel především litografie inspirované lidským tělem. Ikonické jsou pro něj z tohoto období cykly: „Metamorfózy“„Tváře“„Ruce“.

Rovněž tehdy vytvořil celou řadu leptů významných osobností: Jana Husa, Boženu Němcovou, Marii Terezii, T.G. Masaryka, Johannese Keplera a Tycho Brahe, ad. 

V období let 90. se pak věnoval tvorbě českých bankovek a poštovních známek.

Oldřich Kulhánek se svou tvorbou zařadil mezi přední představitele českého ex libris. 

Za svou grafickou práci získal celou řadu ocenění. Jeho díla jsou dnes zastoupena ve sbírkách: The Library of Congress USA, Centre Georges Pompidou v Paříži, Národní galerie Praha, The Art Institute of Chicago, Musee d‘Art et d´Histoire v Ženevě a mnoha dalších.


Total amount of art

197

Average price increase compared to the startingprice

180 %

Average final price inonlineauctions(2022)

1 615 CZK

Auction record

31 001 CZK

Do you want to price or sell this artist's work?

Auction results and prices


Statistics

Financial volumes per year

Sales per year

Distribution of categoriesRelated categories