oil, canvas
110 x 90 cm
Signature: LD V. Komarek 85
oil, canvas
90 x 110 cm
Signature: LD V. Komarek 83
oil, canvas
65 x 90 cm
Signature: LD V. Komarek 96
oil, canvas
52 x 35 cm
Signature: LD Komarek 88
oil, canvas
90 x 73 cm
Signature: LD K. Soucek 79.
gouache, cardboard
59 x 80 cm
Signature: LD K. Soucek
gouache, cardboard
53 x 44 cm
Signature: LD K. Soucek 68.
1968 - 1970
oil, canvas
90 x 55 cm
Signature: RD Jiroudek
1952
oil, canvas
60,5 x 73,5 cm
Signature: RU Fremund 52 C Krumlov
ink drawing
10 x 14,5 cm
Signature: RD Karel Nepras
ink drawing
29 x 20 cm
Signature: LD Karel Nepras 1979
ink drawing, tempera
31 x 55 cm
Signature: RD monogram AB 64
4 x monotype
á 18 x 20 cm
Signature: RD Kolinska 1959
tempera, watercolour, gouache, coal
45 x 29 cm
Signature: RD Jan Bauch 1960
tempera, canvas
73 x 102 cm
Signature: RD KS 1957
1952
watercolour, gouache, ink
30 x 73 cm
Signature: RD Emil Filla 52
50. léta 20. stol.
oil, cardboard
27 x 20 cm
Signature: LD I. Weiner - Kral
watercolour, gouache, ink
21,5 x 33 cm
Signature: LD Emil Filla 50. U Stradonic
1946 - 1947
oil, canvas
32 x 35 cm
Signature: undetected
combined technigue
30,5 x 22 cm
Signature: LD monogram FH, RD 16. XII. 47
ink drawing
29 x 22 cm
Signature: MD Fr. Hudecek 47
watercolour, gouache, carton
48 x 32 cm
Signature: RD Matal 49
pencil drawing
37,5 x 24 cm
Signature: nesignováno
kolem r. 1946
pencil drawing
27,5 x 25 cm
Signature: nesignováno