1921–1995
litografie 3/50
20,5 x 11 cm
Signatura: UD Zd. Mlčoch
akvarel, tuš
27,5 x 18 cm
Signatura: UD Zd. Mlčoch 76
3 x dřevoryt
8 x 5 / 10 x 7 / 7,5 x 6 cm
Signatura: UD L. J. Kašpar, UD Zd. Mlčoch
2 x kresba tuší, akvarel
31 x 24 / 24 x 31 cm
Signatura: 2 x Zd. Mlčoch
tempera
30 x 44 cm
Signatura: Zd. Mlčoch 43
akvarel
29 x 19,5 cm
Signatura: Zd. Mlčoch 48
24,5 x 19 cm
Signatura: Zd. Mlčoch 48
barevná litografie 2/20
10,5 x 15,5 cm
Signatura: Mlčoch 63
8 x 6 cm
Signatura: Zd. Mlčoch