1935–2015
Jaroslava Pešicová - malířka rozměrných kompozic, umělkyně nesmírně vitálního talentu, patří k nejvýznamnějším tvůrčím osobnostem druhé poloviny 20. století, zakládajícím nové pojetí figurálního obrazu.
Jaroslava Pešicová byla obdařena hlubokým zaujetím pro otázky lidského bytí, neobyčejnou invencí a ojedinělou pracovitostí. Potvrzuje to samotný rozsah a bohatost její tvorby, zahrnující nejen olejomalbu, kresbu, grafiku, ale i originálně koncipovaná malovaná zrcadla a v neposlední řadě tapiserie.
Po úspěšném zakončení studií na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze (obor ilustrace, prof. K. Müller) byl ateliér monumentální malby V. Sychry na Akademii výtvarných umění pro Pešicovou jasnou volbou. Mnohé od profesora získané poznatky se pro její další tvůrčí život staly nepostradatelné. Jedním z nich byl například důraz na „razantní“ a poutavou obrazovou kompozici, která diváka zaujme na první pohled a otevře mu cestu k odhalování skrytých významů.
Ve svých dílech autorka vytvořila subjektivní mytologii doby, aranžovanou do fantaskních scén rafinovaně rozehraných příběhů.
Jako výrazná tvůrčí individualita se zásadním způsobem podílela na znovuvzkříšení monumentální figurální malby.
Lidská postava se pro Jaroslavu Pešicovou stala ústředním námětem, součástí dějství přebohatého „divadla světa“ (theatrum mundi), v němž prostupuje minulost s přítomností, mládí se stářím, náhodnost se zákonitostí a grimasa s líbezným úsměvem.
47
214 %
390 000 Kč
305 Kč
500 000 Kč
mezzotinta 63/69
v 50 ✕ š 37,5 cm
Signatura: PD Jaroslava Pešicová - 1976
mezzotinta 14/100
34,5 x 26,5 cm
Signatura: PD Jaroslava Pešicová 1978
kresba perem
v 38 ✕ š 22,5 cm
Signatura: PD Pešicová 65
2010
olej, plátno
200 x 170 cm
barevý lept 4/60
61,5 x 43,5 cm
Signatura: PD Jaroslava Pešicová - 1973
17,5 x 18 cm
Signatura: PD Jaroslava Pešicová 79
lept 1/200
19,5 x 17 cm
Signatura: PD Jaroslava Pešicová - 1972
mezzotinta 18/69
20 x 31 / 50 x 37,5 cm
Signatura: PD Jaroslava Pešicová 1976
olej, sololit
135 x 340 cm
Signatura: LN J. Pešicová 76, UN Pešicová 76
mezzotinta 7/69
49 x 34,5 cm
barevný lept 32/60
62 x 43,5 cm
barevný lept 4/60
61,5 x 43,5 cm