coloured lithography
140 x 90 cm
Signature: RD Mucha 28 in print
Starting price: | CZK 120 000 |
patinated brass casting
v. 47 cm
Signature: RD E. A. Bourdelle
Starting price: | CZK 40 000 |
gouache, watercolour, carton
56 x 43 cm
Signature: RD J. Matulka
Starting price: | CZK 35 000 |
oil, canvas
44 x 60 cm
Signature: RD Jaroslav Setelik
Starting price: | CZK 65 000 |
oil, cardboard
40 x 50 cm
Signature: LD Kral
Starting price: | CZK 75 000 |
oil, cardboard
51 x 66 cm
Signature: RD Jaro Prochazka
Starting price: | CZK 25 000 |
oil, cardboard
70 x 100 cm
Signature: RD Ronek
1905
oil, canvas
49,5 x 65,5 cm
Signature: LD Venda Schwarz Paris 05
Starting price: | CZK 28 000 |
oil, canvas on cardboard
32,5 x 33 cm
Signature: LD MBenka
Starting price: | CZK 95 000 |
oil, canvas on cardboard
26,5 x 36 cm
Signature: LD JKuba
oil, canvas
60 x 73 cm
Signature: RD T. F. Simon
oil, cardboard
39,5 x 30 cm
Signature: LD Panuska
oil, canvas
105 x 176 cm
Signature: LD Otakar Hurka
oil, carton
50 x 65 cm
Signature: RD Kavan
oil, canvas on cardboard
35,5 x 35,5 cm
Signature: RD Al. Kalvoda
Starting price: | CZK 30 000 |
1912
oil, cardboard
52 x 66 cm
Signature: LD J. Honsa 1912
Starting price: | CZK 38 000 |
oil, hardboard
50 x 66 cm
Signature: LD Rom. Havelka 1942
oil, canvas on cardboard
35,5 x 50,5 cm
Signature: LD Jambor 1928
ink drawing, white, pencil, carton
22 x 26,5 cm
Signature: unsigned
Starting price: | CZK 34 000 |
22 x 26,5 cm
Signature: unsigned
ink drawing
35 x 24 cm (výřez)
Signature: RD monogram AP
watercolour, gouache, carton
45 x 59 cm
Signature: LD monogram AP
1916
oil, canvas on cardboard
47 x 61,5 cm
Signature: LD P. Kotik 1916
Starting price: | CZK 130 000 |
gouache, cardboard
42 x 32 cm (výřez)
Signature: RD Trnka