1909–1985
71
113 %
214 600 Kč
750 000 Kč
kombinovaná technika, tempera, kvaš, vrypy, karton
54 x 45 cm (výřez)
Signatura: PD Endre Nemes 1950
olej, plátno
60 x 73 cm
Signatura: LD Endre Nemes 58
1968-1972
akryl, plátno
180 x 220 cm
Signatura: LD Endre Nemes 1968-72
barevná litografie 18/150
49 x 60 cm
Signatura: PD Endre Nemes 1980
barevná litografie 66/150
46,5 x 51 cm
Signatura: PD Endre Nemes 1982