Aukční tipy:

Jakub Schikaneder – Odpočinek na poli
Sběratelsky výjimečná práce s názvem „Odpočinek na poli“ je dílem Jakuba Schikanedera, jednoho z nejvyhledávanějších a nejceněnějších malířů symbolistní generace. Dílo je precizní ukázkou nového intenzivního vnímání přírody, která ustupovala dravé síle industrializace. V ústřední figuře dochází k propojení těchto dvou proudů, který ústí do existenciálního ladění spojeného s lyricko-melancholickou reflexí lidského bytí. „Odpočinek na poli“ je ukázkou Schikanederovy tvůrčí inovativnosti, která předznamenala umění přelomu století.

Karel Holan – Pouť
Dílo „Pouť“ z roku 1929 je výtvarně působivou prací Karla Holana, významné osobnosti českého meziválečného umění, iniciátora sociálního umění, ale i skvělého figuralisty, jehož tvorba byla ovlivněna první světovou válkou. Jedním z autorových oblíbených témat byla lidová zábava odehrávající se na hřištích, v cirkusech či na poutích. Holan, v duchu postimpresionismu, precizně zachytil atmosféru poutě s jejími návštěvníky a nezbytnými krámky a atrakcemi. Prostřednictvím barev a jedinečné kompozice se dotknul místa, kde se odehrává život sám.

Věra Jičínská – Portrét baletky Lydie Wisiak
„Portrét baletky Lydie Wisiak“ je originální olejomalbou Věry Jičínské, oceňované české malířky, jejíž tvorba se formovala pod přímým vlivem předních osobností světového malířství. Celé její dílo mluví barvami a snaží se vyjádřit autorčiny představy o světě. Obraz zpodobňuje slavnou slovinskou baletku Lydii Wisiak, kterou Jičínská opakovaně portrétovala. Nabízená práce, jež vznikla v nejslavnějším období autorčina studia v ateliéru Andrého Lhote, je považována za nejkvalitnější z celého souboru. Jičínská na něm dokázala mistrně vystihnout auru i nitro jemné ženské bytosti.

František Kupka - Studie rytmů
Na aukci se rovněž objeví tři díla od Františka Kupky, umělce světového renomé a velkého inovátora umění dvacátého století. V případě prvních dvou (Jet d´eau a Effet de fuillages) se jedná o kvaše z roku 1920 související se vznikem známého alba s názvem „Čtyři příběhy bílé a černé“, který Kupka vydal vlastním nákladem v roce 1926. Třetím nabízeným dílem je „Studie rytmů“ z období 1919-1921, která pravděpodobně vznikla jako jedna z přípravných studií k obrazu z autorova Organického cyklu. Právě Kupkovy studie podobného typu dokládají ustavičné hledání absolutního tvaru výsledného díla.

Ota Janeček – Krajina s růžovým vejcem
„Krajina s růžovým vejcem“ je osobitou a velice jemnou prací Oty Janečka, českého malíře, grafika, ilustrátora a sochaře, který byl v roce 1985 anglickou kritikou označen spolu s Picassem, Braquem, Modiglianim, Schielem a Matissem za největší postavu světové kresby dvacátého století. Velkoformátová olejomalba zobrazuje poetickou až snovou krajinu, která objímá veškerenstvo včetně vejce, symbol nového zrodu. Monumentálnost krajiny se zde prolíná s monumentálností zázraku v podobě rodícího se života.

Bedřich Dlouhý – Autoportrét 1991-99
Velkoformátové plátno „Autoportrét“ je skutečně velkorysým, náročně koncipovaným a zcela unikátním počinem Bedřicha Dlouhého, originálního českého autora, člena legendárních Šmidrů, jehož tvůrčí imaginaci lze považovat za zcela originální a nadčasovou. „Autoportrét“ vznikal osm let a zachycuje předmětnou stránku výtvarné každodennosti. Zobrazení autorova „pracovního stolu“ redukuje iluzivní fantazii ve prospěch specifického principu „koláže“ a konceptuální celistvosti. Zobrazené věci se tak ukazují ve své skutečné odhalenosti a současně jsou vhledem do všeho, co autor poznal, čím prošel a co ho ovlivnilo. Dlouhého „Autoportrét“ však zůstává trvalou interpretační výzvou bez předem daných odpovědí.
Kromě představených aukčních tipů naleznete mnoho dalších zajímavých a sběratelsky atraktivních prací v našem online katalogu, jehož tištěná forma je k dispozici v Topičově salonu na Národní třídě v Praze. Srdečně vás zveme na předaukční výstavu a především pak na samotnou sálovou aukci!
VÝSTAVA | 29/5 - 15/6 ० Topičův salon (10 - 18h)
AUKCE | 15/6/2025 ० Aukce klasického a moderního umění