olej, plátno
60 x 80 cm
Signature: sign. PD Rom. Havelka 1926
Starting price: | CZK 25 000 |
1909
olej, lepenka
25,5 x 33 cm
Signature: sign. PD Jar. Hněvkovský 909
olej, plátno
45 x 55 cm
Signature: sign. LD Jambor 1937
Starting price: | CZK 35 000 |
olej, plátno
40 x 45 cm
Signature: sign. PD Ota Janeček 1977
Starting price: | CZK 32 000 |
olej, plátno
50,5 x 50 cm
Signature: sign. PD Ota Janeček 1979
olej, plátno
46,5 x 55 cm
Signature: sign. LD O. Janeček 47
Starting price: | CZK 48 000 |
1954
olej, plátno
52 x 72 cm
Signature: sign. PD K. Jílek 54
Starting price: | CZK 23 000 |
olej, plátno
70 x 80 cm
Signature: sign. PD J. Jíra
olej, plátno
36 x 25 cm
Signature: sign. LD Jiroudek 37
Starting price: | CZK 10 000 |
olej, lepenka
19 x 26,5 cm
Signature: sign. LD Al. Kalvoda
Starting price: | CZK 9 000 |
olej, lepenka
52 x 72 cm
Signature: sign. PD Al. Kalvoda
Starting price: | CZK 28 000 |
olej, lepenka
39 x 50 cm
Signature: sign. PD Kaván
Starting price: | CZK 26 000 |
olej, plátno
35,5 x 27 cm
Signature: sign. LN P. Kotík 36
Starting price: | CZK 40 000 |
1922
olej, lepenka
45 x 50 cm
Signature: sign. LD Král 1922
komb. technika, karton
23 x 31 cm
Signature: sign. PD Král 1930
1954
kvaš, tuš, karton
57 x 82 cm
Signature: sign. PD Jos. Lada 54
Starting price: | CZK 70 000 |
olej, lepenka
34 x 50 cm
Signature: sign. LD G. Macoun
Starting price: | CZK 14 000 |
kvaš, papír
34 x 44 cm
Signature: sign. PD Mizera 2.8.44
olej, sololit
35 x 49 cm
Signature: sign. PD Wilem Nowak 73
olej, lepenka
26 x 34 cm
Signature: sign. LD Panuška
53 x 55 cm
Signature: sign. PD Pelc 29
olej, lepenka
37 x 24 cm
Signature: sign. PD Lin Procházková
olej, malířská lepenka
38 x 40 cm
Signature: sign. PD J. Slavíček
Starting price: | CZK 38 000 |
1951
olej, sololit
50 x 60 cm
Signature: sign. LN Jan Smetana 51
54 x 44 cm
Signature: sign. LD K. Souček 74
Starting price: | CZK 4 800 |
olej, plátno
47 x 35 cm
Signature: sign. PD V. Stříbrný
olej, plátno
65 x 93 cm
Signature: sign. PD Lev 33
1915
66 x 50 cm
Signature: sign. PD 1915 Jan Trampota
Starting price: | CZK 33 000 |
44 x 57 cm
Signature: sign. PD Valter 70
olej, plátno
55,5 x 68,5 cm
Signature: sign. PD Veris Paris 33
Starting price: | CZK 29 000 |
2.pol. 50.let
olej, tempera, překližka
33 x 27 cm
Signature: sign. PD R. Wiesner
olej, překližka
25 x 20 cm
Signature: sign. PN R. Wiesner
Starting price: | CZK 13 000 |
olej, plátno
47,5 x 53,5 cm
Signature: sign. PD Josef Zamazal LD 1920
32 x 23 cm
Signature: sign. PD P.K. 28
31 x 45 cm
Signature: sign. LD P. Kotík 44
Starting price: | CZK 24 000 |
poč. 30.let
kvaš, pastel, karton
50 x 36 cm
Signature: sign. DU P.K.