Tomáš Bím

1946

Get notified about auctioned art

Významný malíř, grafik a ilustrátor druhé poloviny 20. století, bývá svými náměty i charakterem provedení často srovnáván s estetikou Skupiny 42 a to především se jménem Kamila Lhotáka.

Oba výtvarníci měli mimořádný talent ve schopnosti objevovat poezii periferních zákoutí, neokázalých zátiší a věcí zdánlivě zcela všedních. Bímovi také nelze odepřít jeho okouzlení malířem civilizačních témat plných melancholie a pocitu osamění – Edwarda Hoppera.

Na grafickou školu se nedostal, a tak se vyučil knihtiskařem na Odborném polygrafickém učilišti Středočeských tiskáren v Praze. V letech 1984-1985 studoval soukromě v Osnabrück v Německu a později studijně pobýval také v Anglii, Francii, Holandsku, Thajsku a USA.

Začínal jako vyučený knihtiskař na Odborném polygrafickém učilišti Středočeských tiskáren v Praze, poté se od roku 1971 věnoval volné grafice a malířství, pracoval v Supraphonu, živil se užitou grafikou při tvorbě plakátů, reklam a poutačů na sportovních stadionech. S osobou Tomáše Bíma, se neodmyslitelně pojí tematika tenisových kurtů. Podobně jako s Lhotákem i tematika balónů a vzducholodí. Tenis byl Bímovým tématem ještě dávno předtím, než začal malovat. 

Drobná až minuciózní kresba Tomáše Bíma byla charakteristickým základem jeho děl až do 80. let, v druhé polovině se však jeho rukopis začínal uvolňovat, barva se projasnila a kresba postupně radikalizovala.

Tomáš Bím se věnuje malbě, ilustraci a grafice. Jedno u něj podmiňuje druhé. Jeho tvorba dohromady tvoří tematický svět a Bímovým litografiím nechybí nikdy nápad, jemný humor a upřímnost lidského vyznání… Jeho pozornost zaujaly tenisové kurty, plovárny, okraje městské civilizace, automobilové dráhy, golfová hřiště… člověk jako by z Bímovy grafiky před chvílí odešel a zanechal tu svoje věci jako doklad přítomnosti…“ Petr Kováč / 1988 


Total amount of art

214

Average price increase compared to the startingprice

257 %

Average final price inhammerauctions(2022)

260 000 CZK

Average final price inonlineauctions(2022)

1 615 CZK

Auction record

410 000 CZK

Do you want to price or sell this artist's work?

Auction results and prices


Statistics

Financial volumes per year

Sales per year

Distribution of categoriesRelated categories