Jiří Kolář

1914–2002

Get notified about auctioned art

Neopomenutelná osobnost uměleckého světa druhé poloviny 20. století. Básník, překladatel, výtvarník a mecenáš.
Kolářovo hravé a rozmanité dílo, stojící na pomezí obrazu a poezie, se těší velké oblibě, jak v domácím českém, tak i zahraničním prostředí.

Na poli uměleckém působil až do začátku 60. let především jako literát. V roce 1952 byl kvůli přátelství s představiteli české avantgardy a také kvůli ztvárnění komunistického režimu ve sbírce „Prométheova játra“zadržen a po devítiměsíční vazbě odsouzen k jednomu roku vězení. V průběhu let 60. tvořil Kolář především jako výtvarník. Nosným médiem se mu stala technika koláže, do níž zapojil i svou hravost a experimentální přístup z předchozí literární etapy. Ve výtvarném zpracování nalezl to, co mu poezie dát nemohla. Jazyk chápal jako omezený a nedokonalý způsob vyjádření, který ale může obohatit výtvarnou tvorbu. Začal tak experimentovat s různými metodami koláží, které se staly jeho hlavní doménou. Ve výtvarném světě Kolář zanechal desítky rozmanitých technik – od roláže, proláže po muchláž či antikoláž. Při jejich tvorbě vycházel především z dadaistických představ a principů a z konstruktivní tvorby moderního umění 20. století.

Po podepsání Charty 77 byl umělec nucen emigrovat. Nicméně roku 1999 se do Čech vrátil. Tři roky na to, roku 2002 v Praze zemřel.


Total amount of art

300

Average price increase compared to the startingprice

145 %

Average final price inhammerauctions(2022)

71 971 CZK

Average final price inonlineauctions(2022)

13 110 CZK

Auction record

450 000 CZK

Do you want to price or sell this artist's work?

Auction results and prices


Statistics

Financial volumes per year

Sales per year

Distribution of categories