Edward Alfred Cucuel

1875–1954

Get notified about auctioned art

Americký malíř Edward Alfred Cucuel se proslavil především jako autor žánrových krajin, aktů a portrétů. Snad nejcharakterističtější se pro jeho tvorbu staly obrazy mladých žen s jezerní krajinou zalitou sluncem. Malířova paleta oplývala zářivými barvami, které s oblibou aplikoval v silné pastě. Z jeho vrcholných děl číší vitalita, radost bytí a současně nezpochybnitelný odkaz na francouzské impresionisty.

Byla to právě Francie, která sehrála v Cucuelově umělecké kariéře významnou roli. Již jako sedmnáctiletý, roku 1892, opustil rodné San Francisko a vyjel do Mekky uměníPaříže, kde strávil několik let na prestižních univerzitách: Académie Julian, Académie Colarossi a École des Beaux-Arts – u profesora Jean-Léona Gérômea – známého francouzského malíře a sochaře akademismu, romantismu a neoklasicismu. 

V roce 1907 poté, co žil několik let v Berlíně, přesunul Cucuel svůj ateliér do Mnichova, kde na něj silně zapůsobili němečtí expresionisté. V Mnichově také vstoupil do umělecké skupiny „Scholle“, kde ho v následujících letech silně ovlivnila tvorba Lea Pulze – tyrolského malíře, jehož práce postihla, jak estetiku secese, tak impresionismus a počátky expresionismu. Postavy, akty a krajiny byli jeho převládajícími subjekty, stejně jako následně pro Cucuela.

Od roku 1913 strávil Edward se svou ženou několik let ve vile u jezera poblíž Mnichova. Z tohoto období pochází i umělcovy nejslavnější a nejcharakterističtější obrazy, zachycující většinou společensky neformálně oblečené ženy na břehu jezera, na molu, nebo na loďce.

Začátek druhé světové války Cucuela donutil nadobro opustit Německo. V roce 1939 se usadil v kalifornské Pasadeně, kde žil až do své smrti v roce 1954.

Cucuelovo dílo bylo zastoupeno na mnoha významných výstavách, například mnichovská výstava Secese; EXPO v San Francisku roku 1915; ad. V roce 1913 se stal členem prestižní Société Nationale des Beaux-Arts a Salonu d’Automne. Jeho práce lze dnes spatřit ve stálých expozicích nejen v USA, ale i v Evropě.


Total amount of art

1

Average price increase compared to the startingprice

184 %

Auction record

1 750 000 CZK

Do you want to price or sell this artist's work?Related categories