Blog
Share:

OLDŘICH KULHÁNEK (1940-2013)

3/11/2021

Internetová aukce 1. AC vám v listopadovém měsíci // 18.-19.11. 2021 // nabízí blok litografií a leptů Oldřicha Kulhánka, významného českého malíře, grafika, ilustrátora, scénografa a pedagoga. Uvedené práce jsou z období autorovy tvorby 80. a 90. let.

Oldřich Kulhánek bývá vedle Jiřího Anderleho řazen mezi největší české grafiky moderní doby. Stojí za grafickou podobou současných českých bankovek a mnoha českých poštovních známek. Snad nejcharakterističtějšími Kulhánkovými náměty jsou portréty slavných osobností minulosti a témata z anatomie člověka.

Od roku 1968 byl Kulhánek stíhán a v březnu 1971 zatčen a uvězněn StB. Byl obviněn, že svými grafickými listy s tváří Stalina hanobí představitele komunistických zemí. Na celkem jedenácti grafikách, které režim označil za tzv. ideově nebezpečné, byl totiž deformovaný Stalinův obličej, dále perforované pěticípé hvězdy a budovatelsky radostné obličeje změněné v ohyzdný škleb. Na základě těchto počinů měl celá 70. léta zákaz vystavovat, dále zákaz spolupráce s nakladatelstvími. Svá díla proto ilegálně prezentoval pouze v zahraničí, a to pod pseudonymem Ulrich Böhm.

V 80. letech vytvářel především litografie inspirované lidským tělem. Ikonické jsou pro něj z tohoto období cykly: „Metamorfózy“, „Tváře“ nebo „Ruce“.

Rovněž tehdy vytvořil celou řadu leptů významných osobností: Jana Husa, Boženu Němcovou, Marii Terezii, T.G. Masaryka, Johannese Keplera a Tycho Brahe, ad.

V období let 90. se pak věnoval tvorbě českých bankovek a poštovních známek.

Oldřich Kulhánek se svou tvorbou zařadil mezi přední představitele českého ex libris. Za svou grafickou práci získal celou řadu ocenění. Jeho díla jsou dnes zastoupena ve sbírkách: The Library of Congress USA, Centre Georges Pompidou v Paříži, Národní galerie Praha, The Art Institute of Chicago, Musee d‘Art et d´Histoire v Ženevě a mnoha dalších.


Share: