1880–1945
Jiří Kars - příslušník slavné École de Paris (Pařížské školy), který se zapsal k zakladatelskému pokolení českého modrního umění.
Jiří (Georges) Kars, (vlastním jménem Jiří Karpeles) byl proslulý evropský malíř židovského původu, který řadu let prožil na pařížském Montmartru, kde se zařadil k příslušníkům již zmíněné École de Paris.
Po studiích Akademie výtvarných umění v Mnichově pracoval střídavě v Praze, Mnichově
a Paříži, kde se roku 1908 usadil. Jako člověk neobyčejně společensky vybroušený byl Kars
velmi oblíben v kruzích dobové výtvarné i literární avantgardy (G. Apollinaire, P. Picasso, A. Derain, M. Vlaminck, J. Gris, M. Jacob, S. Valadon, M. Utrillo ad.).
Karsovo rané tvůrčí období bylo silně ovlivněno německými impresionisty, zejména Maxem
Liebermannem a Maxem Slevogtem. Nicméně po roce 1910 pro něj mělo klíčový význam
setkání s dílem Paula Cézanna.
V kubismu našel Kars svou tvůrčí základnu, i když úcta k figuře a předmětu mu nikdy nedovolila rozbít kompaktní tvar. Jeho ženské akty, portréty a zátiší po první světové válce vrchovatě naplňují cíle nově aktualizovaného klasicismu, monumentalitu a řád. Jiří Kars proslul zejména jako malíř ženství v klidné věcnosti, oplývající vyhraněným citem a krásou.
Z pohledu formálního i výrazového má portrétní tvorba Jiřího Karse mnohdy velmi blízko k dílu Amadea Modiglianiho, Karsova vrstevníka a rovněž představitele Pařížské školy. Oba,
ovlivněni impresionismem, kubismem, africkým sochařstvím a pracemi Henriho de Toulouse-Lautreca a Paula Cézanna, dokázali ve svém díle představit zcela nový prvek jemného poetického erotična.
53
164 %
240 000 Kč
3 150 000 Kč
61 x 45,5 cm (výřez)
Signatura: PU Kars, LD 1928
barevný pastel, karton
29 x 48 cm (výřez)
Signatura: PD Kars, 2 Sept. 23
1921
olej, dřevo
Signatura: PD Kars 21
20. léta 20. stol.
kresba tužkou, karton
21 x 27 cm (výřez)
Signatura: PD Kars, LN ateliérové razítko Vente Kars
25,5 x 30 cm
Signatura: LD Kars
36 x 28 cm
Signatura: PN Kars, LD Monte Carlo
kresba tuší, pastel
56 x 43 cm
Signatura: PD Kars
olej, plátno
60 x 73 cm
Signatura: LD Kars 35
kresba perem, papír
46 x 33 cm
Signatura: Kars 43