Ceny umění
Sdílet:

Daisy Mrázková

1923–2016

Získejte upozornění na nově dražená díla

Výtvarnice Daisy Mrázková došla světového uznání jako ilustrátorka dětských knížek, přeložených do mnoha jazyků, a také jako průkopnice tzv. bilderbuchů, obrázkových knížek pro děti, které ještě neumějí číst.

Dcera anglické emigrantky, pojmenovaná podle sedmikrásek se na českou i světovou uměleckou scénu zapsala především jako ilustrátorka a spisovatelka dětských knih, které se staly nesmírně populárními nejen v evropském prostředí, ale například i v Japonsku. (Zajímavostí je, že Daisy jako jedna z prvních kreslířek u nás používala japonské štětce, které jí věnovala jako dárek japonská překladatelka jejích dětských knih.)

Již od dětství Daisy prohlašovala, že bude malířkou. Všechny běžné činnosti (nakupování, hraní, procházky apod.) si zapisovala malbou a kresbou do papírových bloků což z dnešního pohledu může osvětlit její vášeň pro naraci a ilustraci. 

Pozoruhodné také je, že od malička měla Daisy synestézii neboli barevné vnímání písmen. Velice jí udivovalo, jak je v tomto typu vnímání osamocena. 

Na pražské Umělecko-průmyslové škole se seznámila se svým spolužákem a budoucím manželem Jiřím Mrázkem. V protektorátu roku 1944 byla škola uzavřena. Po skončení války se pár mohl na UMPRU opět vrátit, nicméně ve studiu pokračoval pouze Jiří (v ateliéru prof. Václava Kaplického), Daisy se kvůli rodičovským povinnostem v péči o tři děti již do školy nevrátila. 

Do obecného povědomí vstoupila ve druhé polovině padesátých let – a to především portrétní tvorbou svých přátel a rodiny. Portrétovala především ženy – Jiřinu Haukovou – partnerku Jindřicha Chalupeckého, Adrienu Šimotovou – spolužačku manžela (Jiřího Mrázka), ad. Její portréty vždy nesly smysl pro lehkou nadsázku a velký cit v pojetí barevné hmoty. 
Následně autorka cítila potřebu být s plátnem sama, bez modelu. Začala tedy malovat pomyslné fantaskní krajiny, na kterých zpočátku ještě přetrvávaly motivy lidských hlav, ale ty se postupem času vytrácely. Tvorba Mrázkové z šedesátých let je tak typická přechodnou fází mezi figurou a krajinou, dochází k symbióze člověka a přírody. Až nakonec zůstaly jen imaginární krajiny, téma lidské tváře se z nich plně vytratilo.

Velmi důležitá je pro celou tvorbu Daisy barevnost. Umělkyně objevuje tajemství „sousedství barev“, které se vzájemně násobí a rozsvěcují nové činitele. 

Většinou Daisy pracovala v médiu oleje, později však začala na základě silné alergie na terpentýn pracovat s temperami a vodou ředitelnými barvami. Typickými se pro ni staly i kresby pastelkami a malba akvarelem. Díky práci s temperou vznikaly mlhavé, nepříliš kontrastní obrazy, náhodně se podobající krajině. Spíše by se daly charakterizovat jako krajiny duše. Vypovídaly o autorčině vlastní realitě, která je pro ni důležitější než realita viděná. Konečná podoba díla nebyla nikdy jistá. Proces vzniku svých prací přirovnává k vlnícímu se moři, u kterého ona sama neví, kam ji zanese. Svou tvorbu také charakterizovala jako „lovení šťastných náhod“.


Celkem děl

42

Průměrný nárůst ceny oprotivyvolávací

233 %

Průměrná dosažená cena vsálovéaukci(2022)

140 000

Průměrná dosažená cena vinternetovéaukci(2022)

12 004

Aukční rekord

250 000

Chcete ocenit nebo prodat dílo tohoto autora?

Aukční výsledky a ceny


Statistiky

Finanční objemy podle let

Počty prodaných a neprodaných v letech

Podíl kategorií



Související kategorie