1906–1980
Významný český malíř a profesor VŠUP a AVU. Jeho tvorba je charakteristická uvolněným malířským projevem, smyslem pro barvu a monumentální dekorativismus. Zahrnuje krajinomalbu, portrét, zátiší a figurální kompozice, často s lidovými motivy.
V roce 1924 přichází mladý Alois Fišárek z rodného Prostějova do Prahy, která mu přinesla bohatý výtvarný rozhled. Stejného roku započal studium na pražské AVU v krajinářském ateliéru Otakara Nejedlého.
Práce Aloise Fišárka z prvních let studia se nedochovaly. Je však jisté, že již v tomto období byl velmi úspěšný. Potvrzuje to především fakt, že v roce 1926 získal francouzské měsíční stipendium. Studia na pražské Akademii výtvarných umění ukončil v roce 1929 tzv. čestným rokem (privilegium udělované jen nejlepším studentům). Již téhož roku (1929) vystavoval soubor děl na členské výstavě Mánesa v Obecním domě v Praze.
Vůdčím tématem Aloise Fišárka se v jeho prvním uměleckém období stalo zátiší. Sám vždy tvrdil, že zátiší je nevhodnější k prověřování malíře a jeho postoje a tlumočení pohledu na svět. Během své tvorby se Fišárek nikdy naplno nepřiklonil k žádnému z dobových směrů. Stále se vracel k základům moderního umění. Snažil se z tradičního postupu vydobýt nové prostředky k vyjádření nové senzibility. Pro tvorbu Aloise Fišárka a především pro jeho výtvarný talent byla velmi typická spontánnost a snaha o ovládnutí obrazové plochy.
Život i tvorbu umělce velmi ovlivnilo období od roku 1938. Ještě před začátkem války opustil Prahu a přestěhoval se do Opočna, kde zůstal až do roku 1945. Co se týče výtvarné činnosti, umělec v době války tvořil velmi málo. Jeho zájem se stočil více k přírodě, která dříve jako námět obrazů zůstávala v pozadí.
24
138 %
70 000 Kč
70 000 Kč
v 12,5 ✕ š 19,5 cm
Signatura: PD Fišárek, LD 1943
olej, lepenka
v 34 ✕ š 47 cm
Signatura: LD Fišárek 49
v 22,5 ✕ š 30,5 cm
Signatura: LN Fišárek 66
v 12,5 ✕ š 19,5 cm
barevná litografie 198/500
30 x 60 cm
Signatura: PD Al. Fišárek
barevná litografie
42 x 55 cm
Signatura: PD Al. Fišárek
barevná litografie
42 x 55 cm
Signatura: PD Al Fišárek
olej, plátno
35,5 x 41 cm
Signatura: PD Fišárek 34
olej, lepenka
30 x 42 cm
Signatura: LD A. Fišárek 34
olej, lepenka
27,5 x 25 cm
Signatura: nesignováno
barevná litografie
42 x 55 cm
Signatura: Al. Fišárek
25 x 27 cm
Signatura: nesignováno