24 |

Pařížská ulice

Kód položky: 55911

olej, sololit

v 30 ✕ š 40 cm

na rubu štítek ČFVU s popisem díla, odborná expertiza PhDr. Rea Michalová, Ph.D.

Vyvolávací cena: 190 000 Kč
Pro zobrazení dosažené ceny se registrujte.

Posuzovaný obraz „Pařížská ulice“ je autentickým, kvalitním, výrazově a motivicky zcela typickým dílem Milady Marešové. – Pozoruhodné malířky, kreslířky, ilustrátorky a příležitostné scénografky, jedné z nejvýraznějších českých umělkyň 20. století. Její tvorbu zásadně ovlivnil pobyt v Paříži, kde studovala u Františka Kupky. Metropole na Seině se svými do noci otevřenými kavárnami, bary a cizokrajnými tanečnicemi ji naprosto okouzlila a stala se jednou ze zásadních motivických konstant jejího celoživotního díla.

Na počátku třicátých let se v jejím díle dokonce objevilo několik variant na oblíbený motiv etnických restaurací nebo portréty černošských žen a dívek – přistěhovalkyň ze zemí francouzských kolonií. V roce 1931 Marešová v Paříži navštívila Koloniální výstavu, kde vytvořila dlouhou řadu kreseb, které o rok později zařadila na svou výstavu v Hradci Králové. Na pérových kresbách z Paříže jsou zachyceny nejrůznější výjevy z pařížské monstrózní show, v nichž se Třetí svět stává obchodním artiklem a cirkusovou atrakcí pro pobavení bílých.

Posuzovaný obraz odpovídá autorčině typické představě francouzské metropole s bulváry žijícími hemžením různorodých sociálních typů. Nesmírně delikátním malířským rukopisem, vyškoleným na ilustrátorské práci, tu Marešová ztvárnila divácky atraktivní svět lidských mikro příběhů, zasazený pevně do každodenní reality a současně obdařený neobyčejnou poezií.

  • 22 | Miroslav Štolfa
    Vyvolávací cena: 14 000 Kč
  • 23 | Ota Janeček
    Vyvolávací cena: 250 000 Kč
  • 25 | Jan Bauch
    Vyvolávací cena: 170 000 Kč
  • 26 | Josef Jíra
    Vyvolávací cena: 380 000 Kč
  • 27 | Jiří Kolář
    Vyvolávací cena: 55 000 Kč
  • 28 | Jiří Kolář
    Vyvolávací cena: 140 000 Kč
  • 29 | Josef Šíma
    Vyvolávací cena: 480 000 Kč
  • 30 | Eduard Ovčáček
    Vyvolávací cena: 190 000 Kč
  • 31 | Eva Janošková
    Vyvolávací cena: 120 000 Kč
  • 32 | Josef Istler
    Vyvolávací cena: 650 000 Kč
  • 33 | Karel Zlín (Machálek)
    Vyvolávací cena: 130 000 Kč
  • 34 | Josef Istler
    Vyvolávací cena: 490 000 Kč